Infostart.hu
eur:
359.7
usd:
314.91
bux:
140842.29
2026. július 9. csütörtök Lukrécia

A Nagy Vita: autópálya vagy autóút

Egyelőre nincs egységes kormányzati álláspont az autópálya-építések folytatásáról. A fejlesztéspolitikai kormánybiztos és néhány szocialista képviselő nem feltétlenül ragaszkodik a sztrádákhoz, a szabad demokraták viszont tartanák magukat az ütemtervhez.

Brüsszel több vasutat és kevesebb közutat szeretne látni Magyarországon - mondta az InfoRádiónak a fejlesztéspolitikai kormánybiztos. Bajnai Gordon szerint nagyságrendileg olcsóbb, azaz mintegy felébe is kerülhet egy gyorsforgalmi út megépítése egy sztrádához képest.

"Nem kell mindent autópályával megoldanunk. Ma a legtöbb helyen az is óriási előrelépést jelentene, hogy ha mondjuk kétszer két sávos gyorsforgalmi út jönne létre. Na, ezért ebben a vitában eléggé a sarkunkra állunk" - mondta Bajnai Gordon.

Bár még nincs egységes szocialista álláspont, több MSZP-s országgyűlési képviselő az autópálya-építési program felülvizsgálatát szorgalmazza. Göndör István, a nagyobbik kormányzópárt parlamenti frakcióvezető-helyettese az InfoRádiónak nyilatkozva rámutatott: az államháztartás változásait figyelembe kell venni.

Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök két héttel ezelőtt az InfoRádió kérdésére közölte: a költségvetés hiányáért leginkább felelős autópálya-, és gyorsforgalmi úthálózat fejlesztési programot tovább folytatják.

"Ez 2017-ig határozza meg, hogy milyen fejlesztéseket akarunk a közúthálózaton végrehajtani. Ezeket kell beilleszteni az európai pályázati rendszerbe, és ezek akkor igen, folytathatók" - mondta Kuncze Gábor.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium egyelőre nem szólalt meg hivatalosan a kérdésben, de vélhetően az autópálya-építések folytatásáról vagy újragondolásáról a képviselők a Parlamentben is vitázhatnak majd szeptember 19-én a második Nemzeti Fejlesztési Terv tárgyalása során.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kármán András: kész a költségvetési leltár – a 14. havi nyugdíjról és az anyák adómentességéről is szó van

Az új hiánycélt augusztus végén határozzák meg, és átfogó törvénymódosítást nyújtanak be a 2026-os évről – mondta Kármán András pénzügyminiszter. A tárca közleménye már a 2027-es költségvetés tervezéséről is beszél, és belekalkulálják a 14. havi nyugdíj következő fázisát és az édesanyák adómentességének korábbi terveit is.
Trump szerint vége az Iránnal kötött megállapodásnak - Ugrott az olaj, ütötték a tőzsdéket

Trump szerint vége az Iránnal kötött megállapodásnak - Ugrott az olaj, ütötték a tőzsdéket

A részvénypiaci hangulat jelenleg rendkívül törékeny, két meghatározó téma uralja most a tőzsdéket, az egyik a mesterséges intelligenciához köthető részvények esése, a másik pedig az iráni helyzet alakulása. Ma az utóbbi került a figyelem középpontjába: az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktus újabb fordulata miatt ugyanis emelkedni kezdett az olaj és a földgáz ára, miközben az európai és az amerikai tőzsdék is lefordultak. A negatív nemzetközi hangulat alól a régiós részvénypiacok valamelyest kilógtak, relatív felülteljesítést láthattunk a magyar tőzsdén.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×