Infostart.hu
eur:
361.5
usd:
310.96
bux:
131696.18
2026. május 16. szombat Botond, Mózes

FAZ: Gyurcsány hatalomkoncentrációra törekszik

Az új magyar kormányról közöl cikket szerdai számában a német konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung. A tekintélyes napilap szerint Gyurcsány Ferenc kormányfő koncentrálni akarja hatalmát. Az újság Kóka János gazdasági minisztert Gyurcsány Ferenc ikertestvérének nevezi.

A második Gyurcsány-kormány felépítése azt jelzi, hogy a hatalom a miniszterektől egyre inkább a kormányfő irányába tolódik el - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), amely emlékeztet: az 1990-es első szabad választás óta nem volt olyan magyar miniszterelnök, aki ilyen hatalmi apparátus felett rendelkezett volna, ennyire nagyhatalmú lett volna, mint amilyen Gyurcsány Ferenc a magyar kormány átszervezése után.

A napilap tudósítója emlékeztet az ellenzék véleményére, mely szerint a megcsonkított minisztériumok igazgatási és végrehajtási szervekké válnak. Az új grémiumokat közvetlenül Gyurcsány Ferenc irányítása alá helyezték, s azokat bizalmi emberek vezetik, ráadásul az új testületeket a parlamenti ellenőrzés alól is kivonták, ily módon a kormányfő kikerüli az alkotmányt - írja a FAZ.

Gyurcsány-Kóka, az ikrek

Az újság szerint Gyurcsány Ferenc hatalmával látszólag senki sem helyezkedik szembe, aminek az lehet a magyarázata, hogy elődeivel ellentétben kormányzati pozícióból sikerült választásokat nyernie.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung Kóka János szabad demokrata gazdasági minisztert Gyurcsány Ferenc "ikertestvérének" nevezi, mondván, hogy mindkettőjük gyorsan és fiatalon jutott vagyonhoz.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung biztosra veszi, hogy senki se fogja megkérdőjelezni Gyurcsány Ferenc esetleges igényét a pártelnöki posztra, miként a lap szerint az is nagyon valószínű, hogy a miniszterelnök a pártpolitikai tereppel kiegészítve akarja kiteljesíteni hatalmát.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.05.18. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Komolyabb esés volt az amerikai tőzsdéken

Komolyabb esés volt az amerikai tőzsdéken

A befektetők ma is elsősorban az iráni háború friss fejleményeire fókuszálnak, illetve az amerikai-kínai kereskedelmi találkozóra; Hszi Csin-ping kínai elnök arra figyelmeztetett, hogy a Tajvan körüli feszültségek „összecsapásokat, sőt akár konfliktusokat” is kiválthatnak az Egyesült Államok és Kína között. Donald Trump amerikai elnök szeptember 24-re meghívta Hszi elnököt a Fehér Házba, ami arra utal, hogy a tárgyalások túlmutatnak az e heti, kétnapos pekingi csúcstalálkozón. Az ázsiai tőzsdéken esést láthattunk, Európában is borongósan zajlik a nap. A hazai piacon is bőven vannak izgalmak, hiszen ma hajnalban tette közzé legfrissebb gyorsjelentését az OTP: a bank újra megverte az elemzői profitvárakozásokat, de első ránézésre nem tűnik erősnek a negyedév, hiszen a profit alaposan visszaesett, főként a rekordközeli adóterhek miatt. Eközben pedig a 4iG árfolyama is nagy nyomás alá került. Az amerikai kötvényhozamok emelkednek, ami nem kedvez a tőzsdéknek, az amerikai tőzsdék komolyabb eséssel zárták a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×