Infostart.hu
eur:
390.05
usd:
338.41
bux:
122583.12
2026. március 12. csütörtök Gergely

A betegforgalom korlátozására kényszerítik a kórházakat?

Alkotmánybírósághoz fordulnak várhatóan a megyei kórházak, mivel súlyos alkotmányossági problémát látnak abban, hogy az állam júliustól nem finanszírozza teljes egészében a betegellátást, miközben további forrásokat von el - hangzott el Győrben a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház tájékoztatóján. Az új szabályozás értelmében a kórházak idén csak a tavalyi teljesítményüknek megfelelő finanszírozás 95 százalékát kapják meg.

A győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház vezetője szerint a betegforgalom korlátozására kényszerítik az intézményt a külső hatások, azaz a kormányintézkedések.

A júliustól hatályos finanszírozási kormányrendelet értelmében ugyanis az egészségügyi intézményeknek csak a tavalyi teljesítményük 95 százalékát fizeti ki az egészségbiztosító. Ha ennél több beteget fogad a kórház, akkor a vizsgálatok árát az intézménynek magának kell állnia.

Az intézkedések a győri megyei kórház számára vélhetően azzal a következménnyel járnak, hogy az ellátási területen kívüli betegeket csak térítés ellenében tudják majd ellátni, pedig a kórház jelenleg is kiemelkedő szerepet vállal a régió betegeinek ellátásában.

Hosszabbak lesznek a várólisták

Tavaly például a hatvanezer fekvőbeteg 15 százaléka a kórház ellátási területén kívülről érkezett. Számolnak azzal a kedvezőtlen következménnyel is, hogy nőni fognak a várólisták az alulfinanszírozott területeken.

A túlélés érdekében a győri fekvőbeteg intézmény már eddig is számos intézkedést hozott. Mostanáig már háromszázzal csökkentették az alkalmazottak létszámát, a következő hónapokban pedig további 72 dolgozótól válnak meg. Emellett kiszervezik a takarítást, az őrző-védő rendszert és az élelmezést.

A főigazgató szerint a megyei kórházak az új finanszírozási rendszer visszásságai miatt várhatóan az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Czepek-bizottság – Üzenet egy kijevi óvóhelyről

Kijevben tárgyal a magyar delegáció a Barátság kőolajvezeték újraindításáról – erről beszélt Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön, Kijevben készült Facebook-videójában. Az Európai Bizottság vizsgálati misszió küldését javasolta Ukrajnába a vezeték körüli vita tisztázása érdekében.
inforadio
ARÉNA
2026.03.13. péntek, 18:00
Pásztor Szabolcs
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója
Újra száguld az olajár, nyomás alatt a tőzsdék

Újra száguld az olajár, nyomás alatt a tőzsdék

Meredeken emelkednek az olajárak csütörtökön, miután a Közel-Keleten tovább eszkalálódott az amerikai–izraeli–iráni konfliktus, és újabb támadások érték a Perzsa-öbölben közlekedő olajszállító tankereket. A Brent ára rövid időre ismét átlépte a 100 dolláros szintet, a piac egyre komolyabb ellátási zavaroktól tart, különösen a világ olajkereskedelmének mintegy ötödét bonyolító Hormuzi-szoros környékén. A geopolitikai feszültség a tőzsdéken is éreztette a hatását, a vezető európai és amerikai részvényindexek is esnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×