eur:
408.84
usd:
389.48
bux:
80165.64
2024. december 14. szombat Szilárda
Szíria
Nyitókép: X / Nedal Al-Amari

Szíriai menekültek: sokan kivárnak a hazatéréssel és van aki menekülne Szíriából

Szíriában az Aszad-rezsim brutalitása miatt a lakosság ünnepel és egyelőre nem foglalkozik azzal, hogy egykori dzsihadisták kerültek hatalomra. Miközben Törökországból sok menekült idult haza, az Európában élők kivárnak, a szíriai kisebbségek viszont aggódnak. Szvetnik Endre összefoglalója.

Nagygyűléseken ünnepelték Szíria több városában Bassár al-Aszad rendszerének bukását. „Már azért is börtönbe kerültél, ha valami rosszat mondtál... egész életemben csak elnyomást láttam az Aszad család részéről” – mondták felvonulók az ország második legnagyobb városában, Aleppóban.

Damaszkuszban tömegek vettek részt a hagyományos pénteki imán, majd az Umajad-téren tartott tömegfelvonuláson, ahol bulikat idéző hangulat uralkodott. Szólt a zene és az emberek a zöld-fehér-fekete szíriai ellenzéki zászlót lengették. Egyikük a rajzfilmfigura, Spongya Bob öltözékében jelent meg, mellette azonban a fővárost nagyobb ellenállás nélkül elfoglaló egykori dzsihadista erő, a HTS maszkos fegyveresei masíroztak a tömegben. Az évekig törökországi emigrációban élő szíriaiakat ez sem ijeszti el és tömegesen térnek haza.

Az Európába menekült szíriai közösségek viszont óvatosabbak és kivárnak – annak ellenére, hogy európai országok kezdik leállítani a szíriai menedékkérelmek elfogadását és politikusok hangoztatni, hogy itt az ideje, hogy hazatérjenek a menekültek.

„Akit ismerek, azt mondja, várjunk még” – mondta a Financial Times-nak az 54 éves aleppói Omar al-Hadzsar, aki most német földön él. (Az országban körülbelül 970 ezer szíriai tartózkodik, Angela Merkel volt kancellár 2015-ös döntése nyomán, amellyel megnyitotta előttük a kapukat.) A migráció azonban fontos téma lesz az előrehozott német választásokon és a jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a radikális Alternatíva Németországért (AfD) pártok is azt mondják: a szíriaiaknak el kéne gondolkodniuk a hazatérésen.

A németek elsőként állították le hétfőn a szíriaiak által benyújtott új menedékkérelmek elbírálását és követték őket a franciák, a britek, az olaszok és más uniós tagállamok.

Akik haza akarnak térni, azok leginkább az FT által az „aktivista közösség” tagjaként említett személyek, „aki formálni akarják az ország jövőjét”. Mások – például Omar al-Hadzsar – hazavágynak, de az ő két házát például porig rombolták az évekkel ezelőtti aleppói harcokban.

Cipruson 60 szíriai visszavonta a menedékkérelmét, más ottani szíriaiak viszont „súlyos hibának” nevezték a lépést. „Most még nincs állam, nincs rendőrség, hadsereg, Izrael pedig elfoglalta az ország felét” – mondta túlzásokba esve Tabet Abbarrah, az úgynevezett Ciprusi Szabad Szíriai Közösség elnöke. Rómában egy szíriai étterem alapítója, Saza Szaker is korainak tartja a hazatérést. A keresztény vallású menekültek különösen idegesek – „miért mennél haza az ismeretlenbe?”

– kérdezte. Közben az Independent arról írt, hogy még további többezer ember akar elmenekülni Szíriából Libanonba. Ők a kisebbségek tagjai – keresztények, vagy az Aszad-családhoz hasonlóan alaviták, az egykori elit tagjai, de akiket nagy arányban soroztak be a hadseregbe is. Viszont, sokan szegénységben élnek közülük. Attól félnek, hogy az ország új urai nem lesznek toleránsak az irányukban.

Címlapról ajánljuk

A Manchester City korábbi csatárát államelnöknek választották

Grúzia államelnökévé választották a korábbi válogatott labdarúgót, Miheil Kavelasvilit. Ilyen magas közjogi méltóságra korábban csupán egy nemzetközileg is jegyzett futballistát választottak, George Weah 2018-tól idén januárig Libéria államelnöke volt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.16. hétfő, 18:00
Freund Tamás
a Magyar Tudomány Akadémia elnöke
Nagy sikert ünnepelnek az oroszok, a háború lezárásáról egyeztetnek Trumpék - Háborús híreink szombaton

Nagy sikert ünnepelnek az oroszok, a háború lezárásáról egyeztetnek Trumpék - Háborús híreink szombaton

Pénteken orosz források arról számoltak be, hogy haderejük összeroppantotta az Uszpenyivka térségében kialakított katlant, ami hatalmas győzelemnek számít. Eközben az is kiderült, hogy Donald Trump leendő amerikai elnök és csapata megbeszélések folytatnak a háború lezárásának lehetőségeiről. Trump tanácsadói és kabinetjelöltjei még nem terjesztettek konkrét béketervet Kijev elé, de aktívan dolgoznak a konfliktus mielőbbi befejezésén.  Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×