eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Brüsszel, 2024. április 11.Az ülésterem az uniós villamosenergia-irányelv módosításáról tartott szavazás előtt az Európai Parlament (EP) kétnapos brüsszeli plenáris ülésének második napi tanácskozásán 2024. április 11-én. Az EP elfogadta azt a jogszabályt, amely lehetővé teszi az uniós villamosenergia-piac reformját.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Matthys

Szlovák párt még nem csatlakozott a Patriótákhoz

Néhány nappal az új Európai Parlament ülése előtt még nem tudni, melyik frakciót erősítik majd a legerősebb szlovák kormánypárt, a Smer képviselői. Regionális szempontból a napokban bejelentett Patrióták csoportjához csatlakozhatna a Robert Fico vezette párt delegációja, egyelőre azonban úgy tűnik, más képviselőcsoporthoz csatlakoznának a smeres politikusok

A szlovák kormánypártok közül a Smer öt, a Hlas egy képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe. Korábban mindkét párt az európai szocialisták képviselőcsoportjához tartozott. Tavaly ősszel azonban felfüggesztették a Robert Fico vezette Smer és az akkor még Peter Pellegrini jelenlegi szlovák államfő által irányított Hlas tagságát, mert a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párttal alakítottak kormányt. A Hlas megfigyelői státuszban szerepel az európai pártcsoportban. Ezért kézenfekvő lenne, hogy a Smer és a Hlas európai képviselői új csoportot keresve csatlakozzanak az Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Andrej Babiš korábbi cseh kormányfő és Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke által június 30-án megalapított Patriórákhoz.

Szlovák sajtóhírek szerint azonban máshol érvényesülnének a Smer képviselői. A pozsonyi Új Szó azt írja, hogy

Robert Fico Monika Beňová európai parlamenti képviselőt bízta meg azzal, hogy tárgyaljon az európai szocialistákkal a visszafogadás feltételeiről.

Beňová korábban cáfolta, hogy Andrej Babišsal is egyeztetne hasonló témában. A lap rámutatott, hogy a Smer EP-képviselői ideológiai és világnézeti kérdésben nem alkotnak homogén csoportot. Monika Beňová és Katarína Roth Neveďalová a párt mérsékeltebb szárnyához tartozik, míg a brüsszeli mandátumot szerzett másik három képviselőnek, Ľuboš Blahának, Judita Laššákovának és Erik Kaliňáknak minden bizonnyal nem jelentene gondot az európai szocialisták elhagyása.

Az európai politikai erőviszonyok átrendeződése miatt a Smer most értékesebb lehetne a szocialistáknak, ahol valószínűleg több lehetőséghez is juthatna, mint a most alakult Patrióták kötelékében. A Hlas egyetlen EP-képviselőjéről sem feltételezi a szlovák sajtó, hogy az új csoportosulást választaná. A smeres Erik Kaliňák a Postoj című szlovák online lapnak azt mondta, hogy a pártban élénk vita folyik arról, hogy melyik képviselői csoporthoz csatlakozzanak. A lap szerint

hiába ápol Robert Fico jó kapcsolatot Orbán Viktorral és Andrej Babišsal, a Patrióták túlságosan jobboldaliak a Smer számára, különösen az Osztrák Szabadságpárt miatt.

Radovan Geist, az Euractiv portál elemzője a DenníkN napilapnak azt mondta, hogy a Smer számára fontos lehet, hogy a szocialistákhoz tartozzon az új Európai Bizottság alakulása miatt, ezért szeretnék kivárni, milyen portfóliót kaphat Brüsszelben Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság volt szlovák alelnöke. A Denník N smeres forrásai szerint ugyanakkor Šefčovič pozíciójától függetlenül is csak a szocialistákkal tárgyal a párt.

Az európai szocialisták mellett az Egységes Európai Baloldal is számításba jöhet a Smer számára. A végső döntést a párt vezetősége hozza majd meg arról, hogy melyik európai frakciót válasszák az átalakuló Európai Parlamentben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×