eur:
411.28
usd:
393.1
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ukrainian prisoners of war (POWs) smile after a swap, amid Russias attack on Ukraine, in Chernihiv region, Ukraine, in this handout picture released September 22, 2022. Press Service of the State Security Service of Ukraine/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. DO NOT OBSCURE LOGO.      TPX IMAGES OF THE DAY
Nyitókép: Press Service of the State Security Service of Ukraine/Handout via REUTERS

Fontos emberek az orosz–ukrán fogolycserében

Hazaérkezett Nagy-Britanniába az a két brit állampolgár, akit Kelet-Ukrajnában halálra ítéltek, mert a helyi alakulatok soraiban harcoltak az orosz inváziós erőkkel szemben. A szaúdi közvetítéssel létrejött orosz–ukrán fogolycserében más, fontos személyiségeket is elengedtek.

Shaun Pinner, az úgynevezett Donyecki Népköztársaságban „zsoldosként” halálra ítélt – de állítása szerint hivatalosan az ukrán hadseregben szolgáló – britről máris megjelent egy fotó családja körében. Ő az egyik legismertebb brit, aki egy szaúdi közvetítéssel létrejött fogolycserében visszanyerte a szabadságát. A másik Aiden Aslin, aki az ukrán tengerészgyalogság tagjaként harcolt az Azovsztal mariupoli fémmű védői között.

A két férfit egy Ukrajnában élő marokkói diákkal együtt (ő szintén szabadult) ítélték halálra.

Az igazán „nagy hal” azonban a szélsőséges múltú, de az Azovsztal védelme miatt hősként ünnepelt ukrán Azov hadosztály öt parancsnoka. Rajtuk kívül még 210 ukránt engedtek szabadon az oroszok, köztük azt a katonát is, aki a fémműben készült fotói nyomán nemzetközi díjat nyert és a legendás mentőst, Jekatyerina Poliszcsukot. A szabadságukat visszanyertek közül 108 volt Azov-harcos, a többi határőr, tengerészgyalogos, a titkosszolgálat tagja és vámos.

Az ukránok által elengedett egyetlen ismert „VIP” Viktor Medvedcsuk,

a betiltott és oroszbarátnak nevezett ellenzéki Ukrán Választás nevű párt vezetője. A háború elején házi őrizetben volt, majd ukrán katonai egyenruhába öltözve próbált elmenekülni, de elfogták és hazaárulással vádolták. Medvedcsuk egyik lányának Vlagyimir Putyin orosz elnök a keresztapja.

Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője szerint rajta kívül olyan oroszokat engedtek el, akik „semmit sem értek Ukrajnának”. Volodimir Zelenszkij elnök pedig azt mondta: Medvedcsukot egyetlen azovosra is ki lehetett volna cserélni. Az, hogy jóval többet kaptak vissza, ok arra, hogy „az egész ország megigyon egy pohárral”.

Az orosz média szerint orosz pilótákat is elengedtek az ukránok. Azt, hogy miért mentek bele a számok alapján egyenlőtlennek tűnő fogolycserébe, Moszkvában nem siettek kommentálni, de úgy tűnik Medvedcsuk különösen fontos volt a számukra.

A szaúdiak mellett Törökország is részt vett a fogolycsere előkészítésében, amit az Al Dzsazíra „intenzív alkudozásként írt le”. Zelenszkij külön köszönetet mondott Recep Tayyip Erdogan török elnöknek.

Az alku keveset emlegetett eleme, hogy

az ukránok beleegyeztek: az Azov-parancsnokok a háború végéig török területen maradnak.

A fogolycserében rajtuk kívül még öt britet, két amerikai, egy horvát és egy svéd állampolgárt is szabadon engedtek. A volt foglyok először Szaúd-Arábiában landoltak, és a helyi hatóságok azt mondták, hogy elősegítik biztonságos hazatérésüket az országukba.

A két amerikai önkéntest – az oroszok szerint zsoldosokat –, a 39 éves Alexander Drueke-t és a 27 éves Andy Huynh-t júniusban fogták el Kelet-Ukrajnában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×