eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az ukrán elnöki sajtóiroda által közreadott képen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (k) ukrán katonai vezetőkkel tárgyal az ukrán fennhatóság alá visszakerült dél-ukrajnai Herszonban 2022. november 14-én. A város nyolc hónapos megszállása november 11-én ért véget, amikor az orosz fegyveres erők befejezték egységeik visszavonását Herszon városából és átcsoportosítását a Dnyeper folyó bal partjára.
Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtóiroda

Oroszbarát képviselőket fosztottak meg állampolgárságuktól Ukrajnában

Az ukrán elnök közlése szerint az alkotmánnyal összhangban, az ukrán biztonsági szolgálat és az állami migrációs szolgálat információi alapján intézkedtek.

Volodimir Zelenszkij megfosztott ukrán állampolgárságától négy, feltehetően jelenleg Oroszországban tartózkodó, és a gyanú szerint orosz állampolgárságot is felvett ukrán parlamenti képviselőt.

„Ha a nép egyes képviselői úgy döntenek, hogy nem az ukrán embereket, hanem az Ukrajnába jött gyilkosokat szolgálják, akkor mi ennek megfelelő lépéseket teszünk” – jelentette ki Zelenszkij kedd esti videoüzenetében. Hozzátette: az alkotmánnyal összhangban, az ukrán biztonsági szolgálat és az állami migrációs szolgálat információi alapján intézkedtek az ügyben.

A négy érintett egyike, az Ukrajnában Vlagyimir Putyin orosz elnök „komájaként” emlegetett Viktor Medvedcsuk oligarcha és politikus szeptemberben érkezett Oroszországba fogolycsere keretében. Medvedcsukot, az Ukrajnában betiltott Ellenzéki Platform - Az Életért elnevezésű oroszbarát párt parlamenti képviselőjét és egyik vezetőjét hazaárulással és Ukrajna gazdasági érdekeinek aláásásával vádolták meg a hatóságok, majd tavaly májusban pere kezdetéig házi őrizetbe helyezték. Előzőleg, az Ukrajna elleni orosz háború februári kezdete után, Medvedcsuk elhagyta azt a lakását, amelyben tartózkodnia kellett volna, és 48 napi bujkálás után ukrán katonai egyenruhába öltözve próbált külföldre szökni, ekkor tartóztatták le április közepén. Zelenszkij már akkor azt mondta, hogy javasolja ukrán hadifoglyokra kicserélni őt.

A további három, feltehetően szintén Oroszországban tartózkodó és orosz állampolgársággal rendelkező egykori parlamenti képviselő, Andrij Derkacs, Tarasz Kozak, Renat Kuzmin is Medvedcsuk betiltott pártjában politizált.

A politikailag nemkívánatos személyek kiutasítását alkalmazta Zelenszkij hivatali elődje, Petro Porosenko is.

Bár Ukrajna alkotmánya tiltja az ukrán állampolgárság visszavonását, a törvényekben nincs szó kettős állampolgárságról, vagyis aki felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszítheti az ukránt. Az állampolgárság elvesztése a parlamenti mandátum visszavonását is maga után vonhatja.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×