eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Boris Johnson brit kormányfő nyilatkozik a sajtó képviselőinek a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 vezetőinek a csúcstalálkozója után Brüsszelben 2022. március 24-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Újabb háború robbanhat ki, ezúttal Európa nyugati felén

A brit kormány benyújtja azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi majd, hogy felfüggessze az EU-val kötött brexitegyezmény egyik fontos elemét – de nem ezen a héten. Az unió azonban szankciókkal fenyeget, ha ez megtörténik.

Miközben keleten folyik az ukrajnai háború és Nagy-Britannia a nyugati szövetségnek a kijevi kormányt egyik leginkább támogató állama, saját, kereskedelmi háborúja is kirobbanhat a partnerállamokkal.

Most már hetek óta megy az üzengetés az uniós válási egyezmény északír záradékáról. A brit állam részét képező tartomány az európai közös piacban és vámunióban maradt, hogy zökkenőmentes maradjon a kereskedelem Írországgal. Viszont a Nagy-Britannia részéről oda érkező többi árut el kell vámolni.

Bár az EU újfajta és gyorsított vizsgálatokat javasol,

Londonnak nem tetszik, hogy vámpapírokat kell kitöltenie – pedig ebbe beleegyezett,

és most egyoldalú fellépéssel fenyegetőzik. Ennek lényege: törvényt akar benyújtani a parlamentben, amellyel figyelmen kívül hagyhatná a Brüsszellel kötött nemzetközi egyezmény eme részét.

Az unió most közölte: „minden rendelkezésére álló lépést bevethet”, ha a brit kormány saját hatáskörben átfogalmazza az északír záradékot. Ami annyit tesz, felmerül, hogy elkezdik szankcionálni az EU-ba küldött brit árut és akár kereskedelmi háború veszélye is fenyeget.

Liz Truss brit külügyminiszter viszont értésre adta, hogy egy lépéssel közelebb kerülnek az eszkalációhoz és hogy kedden osztja meg terveit a parlamentben a törvényjavaslat benyújtásáról – azaz, ez még nem a javaslat benyújtása, ahogy korábban tűnt. Maga a lépés néhány héten belül várható. Nem tudni, hogy ez a brit tárgyalási taktika része-e.

Mindenesetre az elképzelés szerint a brit hatóságok leállítanák az Észak-Írországba a brit fő szigetről érkező összes áru ellenőrzését, ha az áru célpontja csak a tartomány és nem az EU-tag Írország. Brüsszel viszont attól fél, hogy az EU-s szabványoknak nem megfelelő, az uniós termelők árainak alávágó árukat lehet majd így Írországba csempészni.

Truss fontosnak, átfogónak és méltányosnak nevezte a módosításokat, majd megismételte, hogy London „tárgyalásos megoldást szeretne, és ezért fáradhatatlanul dolgozik”. Utána bedobta még azt is, hogy

az ír–északír határ átjárhatóságát biztosító záradék az, ami veszélyezteti a koronahű protestánsok és a katolikus egyesítéspártiak közötti Nagypénteki Békeszerződést.

Ez annyiban igaz, hogy a protestánsok szerint a brittől eltérő, uniós kereskedelmi rendszer lazítja a kapcsolatokat az ország többi részével. A katolikus írek többsége viszont támogatja a Záradékot, mert azáltal könnyebb az Írországgal folytatott kereskedelem, és nem sérülnek a kapcsolatok.

Truss úgy fogalmazott, hogy a tartományban „nagyon súlyos helyzet” alakult ki, és hogy amilyen hamar csak lehet, helyre kell állítani a helyi intézményeket. Itt arra utalt, hogy a két közösség közötti hatalommegosztás szerve, a helyi parlament nem tud felállni, mert az északír záradékot ellenző fő protestáns párt akadályozza a házelnök megválasztását.

A szintén érintett EU-tag Írország sokadszor üzente Londonnak: az egyezmény önkéntes átírása bizalmatlanságot kelt az uniós fővárosokban. Az EU a törvény elfogadása után egy héttel már szankcionálhatja a brit termékeket vagy akár a teljes kereskedelmi egyezményt is felfüggesztheti.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×