eur:
413.72
usd:
401.64
bux:
81178.25
2025. január 10. péntek Melánia
Washington, 2017. január 20.Donald Trump, az Egyesült Államok 45. elnöke (j) kezet fog elődjével, Barack Obamával, miután letette hivatali esküjét a beiktatási ünnepségén Washingtonban 2017. január 20-án. (MTI/EPA pool/Saul Loeb)
Nyitókép: MTI/EPA pool/Saul Loeb

Három amerikai exelnök is nyilvánosan oltatná be magát a Covid-vakcinával

Három amerikai exelnök élő adásban vagy legalábbis a kamerák előtt oltatná be magát a Covid-vakcinával. A cél a közvélemény megnyugtatása és az oltóanyag-ellenes nézetek elleni fellépés.

Barack Obama, George Bush és Bill Clinton volt amerikai elnökök beleegyeztek, hogy élő adásban oltatják majd be magukat a koronavírus elleni vakcinával, amint az hozzáférhetővé válik az Egyesült Államokban. Ezzel akarják az oltóprogram támogatására bírni szkeptikus honfitársaikat.

Obama azt mondta, hogyha Anthony Fauci, Amerika első számú járványügyi szakembere – és Donald Trump elnök néha mostohán kezelt tanácsadója – úgy gondolja, hogy az oltóanyag biztonságos és hatékony, akkor ő hajlandó beoltatni magát.

„Megígérem, hogy amikor a kevésbé veszélyeztetett emberek számára is hozzáférhetővé válik, akkor beoltatom magam. Lehet, hogy ez élő tévéadásban vagy a kamerák előtt történik majd, hogy az emberek lássák, bízom ebben a tudományos eredményben”

– mondta Obama a SiriusXM amerikai rádió műsorában.

Obamát gyorsan követte az ifjabb George Bush és Bill Clinton volt elnök – az ő képviselőik is jelezték, hogy az egykori államfők vállalnák a nyilvános oltást.

Bush hajlandó lenne népszerűsíteni az oltóprogramot

Bush csapata kapcsolatba lépett Faucival és a Fehér Ház koronavírus-akciócsoportjának koordinátorával, Deborah Birxszel, hogy felajánlja segítségét az védőoltásprogram népszerűsítésében - írta az NPR amerikai közszolgálati médium.

„Először meg kell bizonyosodni, hogy biztonságos a vakcina. Utána be kell adni a lakosság előresorolt csoportjának. Majd Bush elnök is beáll a sorba és örömmel beoltatja magát, a kamerák előtt”

– mondta az exelnök képviselője a CNN hírtévének.

Novemberben sok volt még a vakcinaszkeptikus

Bár az utóbbi hetekben már négy – köztük két amerikai – oltóanyag nagy fokú hatásosságáról érkeztek biztató klinikai kísérleti eredmények, az Egyesült Államokban még várat magára az engedélyeztetés.

Nagy-Britannia hamarabb hagyta jóvá a Pfizer-BioNTech amerikai-német vakcina használatát, mint maga az Egyesült Államok és ezért Anthony Fauci és az Európai Gyógyszerügynökség is bírálta Boris Johnson kormányát.

A Pfizer és a Moderna amerikai cégek 95 százalékos hatékonyságúnak talált mRNS-vakcináinak gyors kifejlesztése miatt

az amerikai közvélemény jelentős része bizalmatlan.

Egy novemberi Gallup-felmérés szerint a lakosok 42 százaléka tekintett szkeptikusan a vakcinákra, bár az azóta érkező hírek nyomán az arány változhatott.

„Vakcina segített legyőzni a járványos gyermekbénulást is”

Az NPR megjegyzi, hogy a bizalmatlanság magasabb az amerikai színes bőrű lakosság körében – Obamak erre azt mondta, ez részben érthető és felidézte a hírhedt Tuskegee-kísérletet, amelyben az 1930-as évektől kezdve több száz afroamerikai férfi önkéntesen vizsgálták a szifilisz hatásait, de később nem voltak hajlandók gyógyszerrel kezelni őket.

Ennek nyomán sokan meghaltak vagy partnerüknek adták át a betegséget. Erre az ügyre vezetik vissza az amerikai színes bőrű lakosság egy részénél tapasztalható mély bizalmatlanságot az egészségügyi illetékesekkel szemben.

Obama most emlékeztetett, hogy vakcina nélkül nem sikerült volna legyőzni a járványos gyermekbénulást sem.

Nagy-Britanniában közben Matt Hancock egészségügyi miniszter és hírek szerint Boris Johnson miniszterelnök is vállalta, hogy nyilvánosan oltatja be magát koronavírus-vakcinával.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×