eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Mélyen a zsebébe kell nyúlnia az Airbnb-nek

Közel kétmillió eurónyi további adót kell megfizetnie az Airbnbnek Nagy-Britanniában. Másutt is felmerült, hogy a digitális technológiára épített és több országban jelen lévő cégek kevesebb társasági adót fizetnek, mint a helyi vállalatok.

Nem fizetett elég adót a brit kincstárnak a népszerű szállásközvetítő alkalmazás, az Airbnb - erre a megállapításra jutott a brit adóhatóság nyomozása. A cég a nyomozást követően már befizette az extra, 1,8 millió fontos összeget és azt mondta: együttműködik az adóhivatallal és megosztja az Airbnb-házigazdák bevételéről szóló adatokat.

A cég nemrég zárta le 2019-es könyvelését, miközben a Reuters arról tudósított, hogy a globális piacon jelen lévő, digitális technológiára épülő vállalatok a helyi szabályok által előírtnál kevesebb társasági adót fizetnek. A hírügynökség szerint Nagy-Britanniában az Airbnb korábban nem osztott meg minden adatot a házigazdák személyes bevételéről.

A szállásközvetítő alkalmazás gazdái korábban 1,1 millió fontnyi adót fizettek az elmúlt évre - most ennek közel kétszeresét kellett befizetniük.

A vállalat ugyanakkor közleményében úgy fogalmazott, hogy "minden vonatkozó adót megfizet" és hogy "az Airbnb modell közvetlenül több mint 5 milliárd font forgalmat hozott csak tavaly a brit gazdaságnak. Az alkalmazás révén a házigazdák extra bevételhez juthattak, a helyi közösségek pedig újraindíthatták a gazdaságukat. A bevétel nagy része a helyi közösségek szintjén marad, mivel

a lakásukat, házukat kiadók a szállásdíj 97 százalékát tartják maguknál"

- válaszolta a cég.

A vállalat emellett közölte, hogy világszerte együttműködik a kormányokkal és a brit adóhatósággal.

Az Airbnb brit bevételeiről és nyereségéről azért nehéz teljes képet kapni, mert az összes, az Egyesült Államokon és Kínán kívül termelt pénz a cég írországi ága, az Airbnb International UC bevételének számít.

Mint a Guardian című lap megjegyzi, a bejegyzett iroda Dublinban található, a hivatalos levelezési cím Jersey szigetéhez kötődik. A vállalatnak két brit leányvállalata van, az Airbnb UK és a neve alapján a fizetéseket bonyolító Airbnb Payments UK - mindkét cég az írországi anyavállalatnak nyújt szolgáltatást. A fizetési cég az anyacégnek számláz, azért, mert a brit ügyfelek tranzakcióit bonyolítja.

A brit cégjegyzék szerint

az írországi anyacég 2018-as forgalma 2,4 milliárd dollár volt - ehhez képest az összeg töredékének számító, körülbelül 580 ezer dollárnyi társasági adót fizetett.

A pandémia és a karanténok nem kedveztek a cégnek: elmaradt a tervezett tőzsdei bevezetés, közel kétezer dolgozót elbocsájtottak és az idei bevétel várhatóan a felére esik vissza.

Egyes brit városokban az Airbnb-lakástulajdonosok visszatértek a hagyományos főbérlői szerephez és ezzel mérsékelték a helyi lakbéreket. Más városokban viszont továbbra is masszív a kereslet az Airbnb-lakások után, mert a belföldi turisták igyekeznek kerülni a szállodákat.

A New York Times cikke szerint ez torzítja az ingatlanpiacot és kiszorítja a helyi lakásbérlőket, mivel többet lehet keresni apartman-kiadással, mint hosszú távú bérlemények fenntartásával.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×