Az eseményre kedd este került sor a pozsonyi várban, ahol politikusok, művészek, tanárok, tudósok, egyházi képviselők, polgármesterek, vállalkozók, közéleti személyiségek és a média képviselői is részt vettek.
„A múltat nem mi írtuk, de a jövő a mi kezünkben van” – üzente még a találkozó előtt Igor Matovič miniszterelnök, aki magyarul köszöntötte az egybegyűlteket. „Történelmi sérelmekből mindkét oldalon akad, de
a magyar és a szlovák népnek ma és a jövőben is meg kell találnia a közös hangot”
– mondta a kormányfő, hozzátéve, hogy emberi szempontból érti és érzi a magyarság Trianon miatti fájdalmát, ám szerinte a feleknek be kell látniuk, hogy a döntés az első világháború következménye.
A találkozót pozitívan értékelte Grendel Gábor, a szlovák parlament magyar alelnöke.
„Szorongva vártam,
hogy milyen fogadtatása lesz a meghívásnak szlovákiai magyar körökben, és nagyon kellemes érzés volt látni, hogy tele volt az a konferenciaterem, amelyben erre a rendezvényre sor került” – mondta. Grendel, aki Matovič pártjának az OĽaNO-nak a listáján jutott be a parlamentbe, hozzátette, soha nem volt még olyan miniszterelnöke Szlovákiának, aki nyíltan kimondta volna, hogy Magyarország királyai az itt élő szlovákok királyai is voltak.
A kormányfő ezt úgy fogalmazta meg, hogy a magyar történelem a magyarok és a szlovákok közös történelme. A magyar királyok is közösek, tette hozzá.
„Azt gondolom, hogy a történelmi Magyarország a miénk is volt. A szlovákok a magyarok és a többi nemzetiségek mellett együtt harcoltak a török hódítás ellen. A magyar királyok nemcsak a magyarok életéről és sorsáról döntöttek, hanem a szlovákokéról és mindenkiéről, akik a történelmi Magyarország területén éltek“ – fogalmazott Igor Matovič.
A miniszterelnök
nem tért ki a második világháborút követően a magyarságot ért jogsérelmekre,
úgy fogalmazott, a történelem értelmezése legyen a történészek feladata, a politikának a jelenre és a jövőre kell fókuszálnia.
A találkozón a rendezvény ötletgazdája, Nagyszombat megye alelnöke, az MKP-s Berényi József is beszédet mondott. Szerinte a jó kapcsolat Szlovákia és Magyarország és a két nemzet kölcsönös érdeke, a magyar kisebbség parlamenti képviselete híján pedig a találkozó egy új kezdet lehet. Mint mondta, a történelmi sebek begyógyításához időre és párbeszédre van szükség.