eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (j) és Boris Johnson brit kormányfő megbeszélést folytat a brit EU-tagság megszűnéséről (brexit) Luxembourgban 2019. szeptember 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Juncker optimista, de mások ködösítésről beszélnek

Alkut lehet kötni, meg fog valósulni a brexit – ezt mondta Jean-Claude Junkcer, az Európai Bizottság elnöke. Arról is beszélt, hogy bizonyos feltételek mellett mellőzni lehet az ír határgaranciát. Közben Londonban figyelmeztették a munkáspárti képviselőket: ne szavazzák meg a kormány és az EU brexitalkuját.

Kevesebb, mint másfél hónap maradt a kilépési határidőig, és úgy tűnik, kezd felpörögni a diplomácia, hogy Nagy-Britannia elkerülje a szabályozatlan és kaotikus kilépést.

A legutóbbi, meglepő és optimista megjegyzés Jean-Claude Junckertől az Európai Bizottság elnökétől jött. Juncker a brit Sky Newsnak adott exkluzív interjúban azt mondta, hogy szerinte az EU és Nagy-Britannia meg tud állapodni a kilépési egyezményről, és hogy ő ezért mindent megtesz.

Hogyan lehetséges ez három év patthelyzet után?

Juncker szerint úgy, hogy ki lehet venni az elakadás fő okának számító ír határgaranciát a kilépési egyezményből, ha a britek által javasolt „alternatív megoldások” nyomán megvalósul a határgarancia összes fő célkitűzése.

Ahogy Juncker fogalmazott,

„nincs erotikus viszonyban a backstoppal”.

A brüsszeli bizottság első embere azt is megerősítette, hogy szerdán megkapta a brit javaslatot körvonalazó dokumentumot Boris Johnson brit miniszterelnök hivatalából.

A Juncker-interjú szembemegy azzal, amit egy uniós diplomata mondott a brit javaslatok átvétele után. Szavai szerint

a javaslatok „ködösítéssel” érnek fel és nem akadályozzák meg a szabályozatlan brexitet október 31-én.

„Bizalmas, technikai nem-dokumentumoknak” nevezte az iratokat, amelyek nem a Brüsszel által kért hivatalos jogi szövegként megfogalmazott javaslatok voltak – mondta.

Franciaország közben közölte: fogytán az idő,

a briteknek az elkövetkező pár napban kell valamivel előállniuk,

hogy az október 17-18-i európai uniós csúcson meg tudjanak állapodni róla.

A brit kormány szóvivője ugyanakkor harciasan azzal vágott vissza, hogy majd akkor nyújtják be a hivatalos írásos javaslatot, amikor készen állnak, nem pedig egy „művi határidőire”.

Közben az ellenzéki brit Munkáspárt tagjait figyelmeztették, hogy ne fogadják el Boris Johnson miniszterelnök és az EU esetleges brexitegyezményét. Az aktivisták szerint ezzel ugyanis veszélybe kerülhet a brit Közegészségügyi Szolgálat, a munkavállalói jogok, és az intenet szabályozása. Két munkáspárti képviselő Brüsszelben, Michel Barnier EU-s főtárgyaló beleegyezését keresték a tervhez és azt állították: 50 kollégájuk támogatná azt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×