Infostart.hu
eur:
388.08
usd:
334.57
bux:
120934.14
2026. március 4. szerda Kázmér
Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a magyar V4-elnökség első külügyminiszteri, Ausztria, Horvátország és Szlovénia delegációjával kibővített találkozója utáni sajtótájékoztatón a budapesti Groupama Arénában 2017. július 10-én.
Nyitókép: Kovács Tamás

Az ENSZ-paktum felrobbanthatja a szlovák kormányt

Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter ismét kilátásba helyezte lemondását arra az esetre, ha hazája nem csatlakozik az ENSZ globális migrációs megállapodásához. Bugár Béla, a kormánypárti Híd elnöke szerint Lajčák lemondása presztízsveszteséget jelentene Szlovákia számára, és ezzel egyidejűleg megkérdőjeleződne az ország külpolitikai irányultsága is.

Bugár Béla úgy véli, Szlovákia távolmaradása a marrákesi konferenciáról arra készteti Miroslav Lajčák külügyminisztert, hogy lemondjon posztjáról. Mindez megkérdőjelezi Szlovákia külpolitikai irányultságát, ezért a Híd kiáll Lajčák mellett Marrákes kérdésében.

Az ENSZ globális menekültügyi paktumának megtárgyalásán való részvétel elutasításával először a koalíciós partner Szlovák Nemzeti Párt állt elő. Anton Hrnko alelnök szerint a paktum elutasítása Szlovákia geopolitikai érdeke, és inkább a hasonló álláspontot képviselő szomszédos országokat, Magyarországot, Csehországot és Ausztriát kellene támogatni. „Mi nem tehetjük függővé a geopolitikai helyzetünket egy minisztertől” – fogalmazott Hrnko.

A dokumentumot a legnagyobb szlovák kormánypárt, a Smer is elutasítja, Robert Fico pártelnök ennek ellenére azt állítja, Miroslav Lajčákot meg akarja tartani a kormányban. Ha azonban a parlament a globális paktum ellen foglal állást, Lajčák kész lemondani. Hogy erre sor kerül-e, és ha igen, mikor, az hamar kiderülhet.

A parlamentben ugyanis tart a határozati javaslatról folyó vita, amelyben mindjárt ez elején tökéletlen és kiegyensúlyozatlan dokumentumnak nevezte az ENSZ-paktumot Jaroslav Paška. Az SNS alelnöke szerint azok az országok, amelyek a paktumot támogatják, bizonyos kötelezettségeket vállalnak magukra, amelyek nem mindig esnek egybe Szlovákia érdekeivel.

A dokumentum ellen foglalt állást az ellenzéki Martin Klus is, aki közben rámutatott a Smeren belüli ellentmondásokra, miután a párt Miroslav Lajčákot tekinti a legjobb államfőjelöltnek, másfelől viszont kést döf a hátába. A külügyminisztert a smeres Ľuboš Blaha is támadta a parlamenti vitában, elitista és urizáló hozzáállásnak titulálva az ENSZ-paktum melletti kiállását.

A témában ismét megszólalt Peter Pellegrini miniszterelnök is. Szavai szerint mindent megtesz, hogy Lajčák a kormány tagja maradjon, egyúttal igyekszik őt meggyőzni, hogy az ország érdekeit helyezze a személyes érdekei elé. Pellegrini hozzátette, lényegtelen, hogy Szlovákiából részt vesz-e valaki a marokkói konferencián. Megismételte, hogy Szlovákia a paktumhoz nem csatlakozik, annak ellenére sem, hogy az egy nem kötelező érvényű dokumentum.

Címlapról ajánljuk
Srí Lanka az ott ragadt magyarok költséges csapdájává vált a háború miatt – helyszíni beszámoló

Srí Lanka az ott ragadt magyarok költséges csapdájává vált a háború miatt – helyszíni beszámoló

Srí Lankán is ragadtak magyarok a közel-keleti háború miatt. Erről Smidtné Horváth Zsuzsanna, a Magyarok Srí Lankán utazási iroda vezetője beszélt az InfoRádióban. Elmagyarázta azt is, hogy miért kell(ene) még a drága alternatív járattal utazni hajlandó turistáknak is fél hónapot várniuk.

Hortay Olivér az Arénában: két módon is súlyosan roncsolódik most a világ olajellátása

A Hormuzi szoros kiesése a nemzetközi olajpiaci útvonalakból nagy érvágás, de legalább ennyire komoly probéma, hogy a megtámadott Irán válaszcsapásként a környező országok infrastruktúráját támadja – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hortay Olivér közgazdász, a Századvég Konjuktúrakutató Zrt energia- és klímapolitikai üzletágvezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×