eur:
407.96
usd:
371.78
bux:
77270.16
2025. április 7. hétfő Herman
London, 2017. november 2.Nicola Sturgeon skót kormányfő nyilatkozik a sajtónak a Theresa May brit miniszterelnökkel tartott megbeszélését követően a londoni kormányfői rezidencia, a Downing Street 10 előtt 2017. november 14-én. (MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga)
Nyitókép: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

Újra téma a skót függetlenség a brexit miatt

A skót nemzeti autonómia kormánypártja szinte bizonyosan támogatni fog egy második brit népszavazást az európai uniós tagságról - erről beszélt Skócia első minisztere. A brit lakosság töredékét adó skótok két évvel ezelőtt határozottan az uniós tagság mellett voksoltak, szemben az angol többséggel.

Skócia továbbra sem akarja a brexitet, vagy ha az bekövetkezik, akkor nem akarja annak „kemény”, az Európával való minden különleges kapcsolatot megszakító változatát.

A skót autonómiát vezető Skót Nemzeti Párt burkoltan azzal is fenyegetőzött már, hogy újabb népszavazást tartanak arról, hogy ők bentmaradjanak-e az unióban – mármint Anglia és Skócia uniójában, amely az Egyesült Királyság alapja.

A brit pártkonferenciák évadjának újabb fejezeteként most a Skót Nemzeti Párt tart többnapos gyűlést. Ezen Nicola Sturgeon, a skót kormányzat feje és egyben az SNP vezére világossá tette, hogy

a brit parlamentbe küldött képviselői támogatni fogják egy újabb uniós népszavazás ötletét.

Azt is hozzátette: pártja igyekszik garanciát kapni arra, hogy ha a referendumon Skócia az EU-tagság fenntartása mellett voksolna, miközben az Egyesült Királyság többi része a kilépést erősítené meg, akkor Skóciát ne kötelezzék a többiek óhajának elfogadására.

Sturgeon megismételte, hogy szerinte mind a négy „országalkotó nemzet” – azaz Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország – egyetértésére szükség van ahhoz, hogy Nagy-Britannia kiléphessen az EU-ból.

A pártvezetés más tagjai arról beszéltek:

beleegyeznének egy második EU-népszavazás ötletébe, ha cserébe Skócia ismét szavazhatna a függetlenségről.

Mivel a második népszavazást az ellenzéki Munkáspárt támogatja, ezért az ajánlat gyakorlatilag nekik, és nem Theresa May kormányzó konzervatív pártjának szól.

Sturgeon azt is közölte: a brit parlamentben pártja nem szavaz meg olyan, a miniszterelnök által kialkudott brexit-megállapodást, amely nem tartja fenn a szigetország közöspiaci vagy vámuniós tagságát.

A maga 35 képviselőjével az SNP a harmadik legnagyobb erő a brit parlamentben, ezért sorsdöntő szerepet játszhat jövőbeli szavazások idején.

A Skót Nemzeti Párt radikálisabb tagjai azt az ötletet is feldobták, hogy az országrész függetlenségi népszavazása nélkül is kiléphet az Egyesült Királyságból. Ennek feltétele egy újabb parlamenti választás, ahol jól kell szerepelnie a pártnak.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Forrong az autóipar: vezetőcserék sora jöhet a nagy cégeknél, miután befürödtek a villamosítással

Forrong az autóipar: vezetőcserék sora jöhet a nagy cégeknél, miután befürödtek a villamosítással

A napokban a Volvo és a Seat-Cupra vezérigazgatói posztján is váltás történt, és a közeljövőben más autóipari konszerneknél is lehetnek hasonló személycserék. Szécsényi Gábor, Az Autó című szaklap főszerkesztője az InfoRádióban elmondta: a háttérben az áll, hogy nem halad jól a villamosítás, illetve az amerikai vámok is bonyolítják a helyzetet, melynek következtében sok gyártó ismét inkább a hibrid autókra koncentrál.

Járványpánik: illegális állatszállítások éjszaka, erről is szólnak a hírek Szlovákiában

„A száj- és körömfájás járvány egyelőre nem fog komolyabb hiányt okozni az olyan alapvető élelmiszer-árucikkekből, mint a tej vagy a hús Szlovákiában, és nem várható jelentősebb hatás az árakra sem” – jelentette ki szlovák földművelésügyi miniszter. A belügyi tárcavezető pedig 17 határátkelő lezárását javasolja a járvány megállításának érdekében.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Tovább ütik a forintot a részvénypiaci vérengzés mellett

Tovább ütik a forintot a részvénypiaci vérengzés mellett

Nagyon durva további részvénypiaci hangulatromlás látszik a vasárnap éjjeli és hétfő hajnali mozgások alapján a nemzetközi piacokon a Donald Trump által bejelentett vámemelések várható hatásai miatt, de közben az euró/dollár széles kilengések után a péntek éjjeli zárószintje körül jár. Ez segített abban, hogy hétfő reggelig a forint stabil tudott maradni az euróval szemben 406,5 körül a bankközi piacon, de reggel esni kezdett és az euró jegyzése átlépte a 408-es szintet, így a forint új kéthavi mélypontra bukott. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×