eur:
411
usd:
394.64
bux:
78942.03
2024. november 22. péntek Cecília
Strasbourg, 2018. április 17.Emmanuel Macron francia elnök felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2018. április 17-én. (MTI/EPA/Patrick Seeger)
Nyitókép: PATRICK SEEGER

Kemény bírálatokat kapott Emmanuel Macron

Keményen és szokatlan egyöntetűséggel bírálják Emmanuel Macron-t Franciaországban a néhány napja a külvárosokat érintő problémákról tartott beszéde miatt. A francia államfőt a kritikusok azzal vádolják, hogy a kommunitarizmust erősíti.

Pedig Emmanuel Macron másfél órás beszéde első hallásra kifejezetten világos volt, nagy érdeme pedig, hogy talán ő az első olyan államfő, aki nyíltan kimondta: a francia külvárosokban élő bevándorlók körében komoly beilleszkedési problémák vannak. És ami ennél is fontosabb: elismerte, hogy ez a jelenség immár az egész országot érinti.

A bírálatokat egyrészt az váltotta ki, hogy az államfő csak tüneti, egyesek szerint demagóg intézkedéseket helyezett kilátásba az általa felvázolt súlyos helyzet kezelésére. De a biztosítékot az a kijelentése verte ki, miszerint semmi értelme sem lenne annak, hogy „két, nem külvárosban élő fehér hím” dolgozzon ki intézkedési tervet az integrációs problémák megoldására.

Márpedig a „fehér hím” kifejezést azok az egyesületek használják előszeretettel, amelyek nyilatkozataik szerint a színesbőrűeket érintő rasszizmus ellen küzdenek, de amelyek az utóbbi egy-két évben sorra szervezik az olyan rendezvényeiket, ahová fehér bőrűeknek megtiltják a belépést. A helyzetet súlyosbítja, hogy ezeket az összejöveteleket több, a szélsőbaloldalhoz kötődő szakszervezet is támogatta az elmúlt időben.

Azok, akik Macron beszédének e részét bírálják, most azt mondják, az államfő valójában legitimálja ezt az „antirasszista köntösbe bújtatott rasszizmust”, amely valójában a különböző közösségek származási vagy vallási alapú elkülönítését célozza.

Márpedig a francia külvárosokban, valamint számos városnegyedben kialakult feszültségeket éppen ez az elkülönülési vágy, más szóval a kommunitarizmus okozza. Nem véletlen, hogy Franciaországban a problémás városrészeket nem „no-go zónákként”, hanem a „köztársaság elveszett területeiként” emlegetik a közbeszédben.

Jerome Fourquet, az Ifop közvéleménykutató igazgatója szerint a franciák ezt az elkülönülést világosan érzékelik, nem kevesebb, mint 93 százalékuk véli úgy, hogy az egy létező jelenség. A szakember szerint az együttélésről szóló gyakori politikai nyilatkozatokat ma már inkább „ráolvasásoknak” kell tekinteni, amelyek elfedik a valóságot.

Az elkülönülést a legtöbb helyen amúgy az iszlamizmus előretörése idézi elő: a szélsőséges igehirdetők hatására a külvárosi muzulmán lakosság egy része egyre szigorúbb vallási normákat követ, aminek az egyik következménye az, hogy igyekeznek a franciáktól elkülönülten élni, azokat a muzulmánokat pedig,akik beileszkednének, megfélemlítik vagy kiűzik maguk közül.

A bírálatok mellett számos elemző ugyanakkor védelmébe vette Emmanuel Macron-t, mondván, a külvárosokban és az „érzékenynek” mondott negyedekben uralkodó állapotok az elmúlt 20-30 évben alakultak ki, és azt nem lehet egyik napról a másikra megoldani. A nagy kérdés mindenki számára természetesen az, hogy miképpen lehet ezeket a területeket „visszaszerezni”. Egyesek szerint sehogyan, mert a helyzet mára visszafordíthatatlanná vált.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×