eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Lemondott, majd visszatáncolt a miniszterelnök

Lemondott, majd visszatáncolt a miniszterelnök

Visszavonta lemondását a libanoni miniszterelnök. Szaad al-Hariri két hete, Szaúd-Arábiában közölte, hogy távozik a kormány éléről. A héten azonban visszatért hazájába és hívei örömére közölte: marad a posztján. Mit hozhat a jövő Libanonnak ezek után?

Szaad al-Hariri egy befolyásos politikai dinasztia tagja. Visszatérését ünneplő tömegek fogadták Bejrútban. Apja, Rafik is miniszterelnök volt, akit 2005-ben rejtélyes körülmények között meggyilkoltak.

Szaad libanoni-szaúdi kettős állampolgár és kommentátorok szerint furcsa lemondása nem a libanoni, hanem a szaúdi belpolitikával függ össze. A sivatagi királyságban éppen – a korrupció elleni harccal érvelve – politikai tisztogatás folyik.

Kérdés, hogy Szalman szaúdi király mit tesz majd a Saudi Oger építőipari céggel, amelyet még a libanoni miniszterelnök apja épített fel.

A szaúdiak már egy ideje bírálták Szaadot, amiért nem lépett fel erélyesen a Libanonban erős, és a szaúdiak ellenségéhez, Iránhoz közel álló Hezbollah sííta szervezet ellen. A Hezbollah tagja a libanoni koalíciós kormánynak is.

Ha a szaúdiak lesújtanak a libanoni kormányfő cégére, akkor nem lesz meg az a bevétel, amivel a dinasztiát fenntarthatja és finanszírozhatja választási kampányát – jegyzi meg az Al Jazeera.

Az, hogy a libanoni vezető két héten át Szaúd-Arábiában tartózkodott, felvetette a lehetőséget, hogy akarata ellenére tartották ott. Tudósítók szerint szaúdi cégei és ott élő családtagjai miatt a sivatagi királyságnak nagy befolyása van rá.

Szaad úgy tűnik ennek ellenére makacsul ellenállt és nem hagyta, hogy testvérének játsszák át a hatalmat.

Rijád azonban továbbra is nyomást gyakorol rá és azt akarja elérni, hogy távolítsák el az egyre nagyobb regionális szerepet játszó Hezbollahot a kormányból, mivel a párt fegyveres szárnya Szíriában, Irakban és Jemenben is jelen van és szaúdiak ellenségeit támogatja.

A szaúdiak még azt a furcsa megjegyzést is megengedték maguknak, hogy úgy tekinthetnek a libanoni kormányra, mintha az hadat üzent volna Rijádnak.

A Hezbollah azonban a legerősebb erő Libanonban – még a hadseregnél is erősebb lehet – ezért kétséges, hogy lenne olyan helyi politikus, aki eleget tudna tenni a szaúdi követelésnek.

Libanonban még mindig nem gyógyították be a 15 éven át tartó polgárháborúból sebeit. A szíriai harcok kirobbanásával a kormány semlegességet hirdetett, de a gyakorlatban ezt nem tudja betartani, mert a Hezbollah Bassár al-Aszad szíria elnök oldalán harcol a konfliktusban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×