eur:
411.11
usd:
394.42
bux:
79102.4
2024. november 22. péntek Cecília
Szaakasvili visszatérése tovább fokozhatja a feszültséget

Szaakasvili visszatérése tovább fokozhatja a feszültséget

Ugyan megfosztották ukrán állampolgárságától, de támogatói áttörték a határkordont és bejuttatták az országba Miheil Szaakasvilit. Az egykori grúz elnök, majd az odesszai régió kormányzója júliusban vált hontalanná, amikor Porosenko ukrán elnök megfosztotta állampolgárságától.

Miheil Szaakasvili volt az a grúz elnök, aki 2008-ban sikertelen háborút indított a szakadár Dél-Osszétia visszafoglalására, amelynek nyomán az orosz hadsereg egy időre bevonult országába.

Később megfosztották állampolgárságától, de ő Ukrajnában folytatta politikai pályafutását, ahol a vegyes lakosságú Odessza kormányzójává nevezte ki Petro Porosenko elnök. Viszonyuk elmérgesedett, és Szaakasvili az állította, hogy az elnök akadályozza korrupcióellenes harcát. Porosenko az idén nyáron megfosztotta állampolgárságától, amelynek nyomán hontalanná vált.

A volt odesszai kormányzó már korábban jelezte, hogy vasárnap megkísérli átlépni a lengyel-ukrán határt. Kísérőivel, köztük több ukrán parlamenti képviselővel együtt vonaton akart érkezni, de a vasúttársaság leszállásra szólította fel, mert másképp nem engedték volna át a szerelvényt a határon.

A politikus érkezését több száz, a határon tábort vert híve és ellene tiltakozó is várta.

Közben az ukrán hatóságok előre közölték: elveszik tőle a határon az útlevelét és visszafordítják.

Korábbi útvonalát megváltoztatva Szaakasvili végül gyalogosan, Mosztikánál akart belépni az országba. A lengyel határőrök gond nélkül átengedték, de az ukránok bombafenyegetésre hivatkozva megállították a senki földjén. Két óra elteltével a politikus és hívei kiszálltak a buszból. Ezt követően körülbelül 100 támogató az ukrán oldalról behatolt a senki földjére, majd a nemzeti himnuszt énekelve magával vitte Ukrajnába Szakasvilit.

A csetepaté során több határőr megsérült.

Már a határ ukrán oldalán Szaakasvili beszédet mondott a hívek előtt és csatlakozott hozzá egyik ismert támogatója, Julia Timosenko volt ukrán miniszterelnök is.

Nem sokkal később autóba ült és éjjel 11 órakor megérkezett az ukrán nacionalizmus bölcsőjének tartott, nyugat-ukrajnai Lvivbe, ahol a főtéren fogadta Andrij Szadovij polgármester.

Mint a Kyiv Post című lap megjegyzi: Szaakasvilinek a nemzetközi jog szerint joga van megfellebbezni, hogy megfosztották állampolgárságától, különösen azért, mert nem kapott hivatalos értesítést a döntésről. A lap megemlíti azt is, hogy Porosenko elnök azzal az indokkal vonta meg az állampolgárságot tőle, hogy „pontatlan információt szolgáltatott”, amikor 2015-ben folyamodott érte.

Szaakasvili visszatérése tovább fokozhatja a feszültséget az ukrán belpolitikában. Porosenko nemcsak a keleti, oroszajkú régiókban zajló és vádjai szerint Moszkva által támogatott lázadók ellen harcol. Sok ellenfele bírálja és vádolja korrupcióval. Magyarország pedig a magyar kisebbséget is érintő, és a középiskolai anyanyelvi oktatást megtiltó törvény miatt kritizálja.

Közben volt hazája, Grúzia Szaakasvili kiadatását követeli, mert a hatalommal való visszaéléssel és korrupcióval vádolják. Szerinte azonban politikailag motiváltak a vádak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×