eur:
406.26
usd:
371.21
bux:
83028.96
2025. április 4. péntek Izidor
Követheti-e a Brexitet a Slovexit?

Követheti-e a Brexitet a Slovexit?

A szlovák közvélemény egyelőre nem gondol az unióból való kilépésre. Az esetleges távozás emlegetése a politikusok körében sem elterjedt, kivéve a szélsőjobboldali Marián Kotleba vezette Mi Szlovákiánk Néppárt képviselőit. Az Eurobarometer legfrissebb felmérése szerint azonban az unióban minden harmadik szlovák állampolgár megbízik.

A szlovákok döntő többsége nem gondolkodik azon, hogy az országnak ki kellene lépnie az Európai Unióból. Az Eurobarometer február végi felmérése azt mutatja, hogy

minden harmadik szlovákiai polgár megbízik az unióban.

Az euroszkeptikusok aránya 20 százalékra esett vissza.

A legtöbben azonban még mindig semlegesen viszonyulnak az szövetséghez, ez az arány 45 százalékot tesz ki.

Pavol Baboš politológus azt mondja, a felmérés adatai azt tükrözik, hogy az Európai Unióban való maradást ugyan többen pártolják, de amikor nekik szegezik a kérdést, hogy miért, akkor a legtöbben már nem tudnak válaszolni.

„Ha szembekerülnek egy unió-ellenes illetővel, az rögtön tíz ellenérvet is felsorol nekik, és a bennmaradást pártoló személynek nincs más magyarázata, mint az érzései” – világított rá Baboš.

Ezeket a bizonytalan érzéseket igyekszik meglovagolni Marián Kotleba Mi Szlovákiánk Néppártja, amely politikai pártként egyedül kardoskodik a szövetségből való kilépés mellett.

A szélsőjobboldali tömörülés közvetlenül a brit népszavazás lefolytatása után

megkezdte az aláírásgyűjtést az Európai Unióból és a NATO-ból való kilépésről szóló referendum kiírására.

A petíció sikerességéhez 350 ezer kézjegyre lenne szükségük. Hogy az elmúlt háromnegyed évben mennyi aláírást gyűjtöttek össze, egyelőre nem tudni.

Az azonban biztos, hogy Kotlebáék kezdeményezését még azok a szlovák politikusok sem támogatják, akik egyébként nagy euroszkeptikus hírében állnak.

A kilépés ötletét sem a liberális Richard Sulík, sem a szintén az ellenzék soraiban politizáló Milan Krajniak nem támogatja.

„A szlovák termelés 80 százaléka az európai uniós piacra gyárt. Ezért mi nem vagyunk a kilépés mellett, én személyesen nem írom alá a petíciót, ahogy más párttársam sem” – fogalmazott a Sme rodina képviselője.

A gazdasági érdek a leggyakoribb érv a maradás mellett.

Kotleba igazából ezért csak a 2020-ig tartó uniós költségvetési ciklus leteltével bocsátaná népszavazásra a kilépés kérdését.

Pavel Baboš viszont azt mondja, a szlovákok számára a pénzen kívül egyéb indokok is döntő szerepet játszanak a maradás mellett. Ezek közt említette a szabad munkavállalás és utazás, valamint a külföldi tanulmányvégzés lehetőségét.

A szlovák külpolitika ugyancsak unióbarát: ha kétsebességessé alakulna az Európai Unió, Pozsony fő célja, hogy annak magjában maradjon az ország.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Elemző az amerikai vámokról: fokozódik a gazdasági bizonytalanság, de Magyarország kedvező helyzetben van

Elemző az amerikai vámokról: fokozódik a gazdasági bizonytalanság, de Magyarország kedvező helyzetben van

Az amerikai kormányzat új vámpolitikájával csökkenteni akarja a különböző országokkal szemben fennálló kereskedelmi hiányát, illetve az Egyesült Államokba vonzaná a külföldi vállalatok gyártókapacitásait – mondta az InfoRádióban Horváth Sebestyén. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője szerint az intézkedés legszembetűnőbb hatása az lesz, hogy a kereskedelmi forgalom visszaesése miatt „visszamenekül” a pénz az USA-ba.

Országszerte zárlatokat vezetnek be a gazdaságok a száj- és körömfájás miatt

Országszerte egymás után vezetik be a legszigorúbb óvintézkedéseket az állattartó telepek a ragadós száj- és körömfájás megjelenése miatt, még a Győr-Moson-Sopron vármegyei fertőzési gócoktól több száz kilométerre is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Földbe álltak az amerikai tőzsdeindexek - 5 éve nem zuhantak ekkorát

Földbe álltak az amerikai tőzsdeindexek - 5 éve nem zuhantak ekkorát

Amerikában hatalmas esést láthattunk a tőzsdéken, hiába érkezett korábban kedvező foglalkoztatottsági adat. A félelemindex is bejelzett, rég nem látott pánik söpört végig a befektetőkön. Tegnap nagyon csúnya esés indult a világ tőzsdéin, ma pedig csak még tovább durvult az eladói hullám. Mindez annak tudható be, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy a világ szinte összes országával szemben büntetővámokat vezet be.  Ma az ázsiai piacokon is nagyon rossz volt a hangulat, szektorszinten a bankrészvények teljesítettek rendkívül rosszul, a befektetők adták az OTP-t is. A klasszikus menekülőeszközök ma sem működtek, a közmű vállalatok részvényei viszont ideiglenesen jó fedezéknek bizonyultak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×