eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Az új London már ugrásra kész

A brit kormányfő első külföldi bemutatkozó látogatása július végén ugyan Berlinbe vezetett, ahol szívélyes fogadtatásban részesült, azonban a kancellár ismételten emlékeztetett arra, hogy Nagy-Britannia az Európai Unióból történő kiválás mellett döntött. Ezért szinte magától értetődik, hogy a német kormány a színfalak mögött erőfeszítésekbe kezdett annak érdekében, hogy a jövőben London helyett Frankfurt legyen az EU új pénzügyi központja.

A Majna parti Frankfurtnak komoly hagyományai vannak a nemzetközi pénzforgalomban. A világ alighanem legismertebb bankárai, a Rotschildok is először Frankfurtban vetették meg a lábukat, de jelenleg is a legnagyobb német tőzsde, a vezető német bankok, sőt a nemzeti bank szerepét betöltő Bundesbank székhelye is nem Berlin, hanem Frankfurt.

Így nem véletlen, hogy a közös európai valuta, az euró fölötti őrködésre hivatott Európai Központi Bank is Frankfurtban működik.

Berlinben igencsak szívesen látnák, ha London helyett Frankfurt válna az egész EU pénzügyi központjává, amire Nagy-Britannia kiválása után jó esély kínálkozik. Nem titok, hogy a bankok körében jelentősen csökkent London vonzereje, noha még nem tudni pontosan, hogy a britek milyen feltételekkel távoznak az Európai Unióból.

Röviddel a népszavazás után több nemzetközi pénzügyi nagyvállalat is bejelentette, hogy munkahelyek sokaságát költöztethetik el, ha kedvezőtlen feltételekkel zárulnak a Brexit-tárgyalások. Távozásuk sok milliárd font veszteséget okozhat Nagy-Britanniának.

Elsőként az állami tulajdonban lévő orosz VTB bank jelentette be, hogy felszámolja londoni kirendeltségét, de hogy melyik uniós pénzközpontba költözik, erről csak az év végén születik döntés. Jól értesült források szerint az oroszok azt szeretnék kipuhatolni, hogy mennyivel lenne előnyösebb számukra Frankfurt, mint Bécs, vagy Párizs.

Mivel a pénzvilágban komoly szerepet játszik a végkielégítések és bónuszok után járó adó szintje, Frankfurt vonzerejének fokozására Berlinben fontolóra vették a foglalkoztatási szabályok módosítását.

A jelenleg érvényben lévő német rendelkezések jóval szigorúbbak a brit szabályoknál, amelyek értelmében viszonylag alacsony végkielégítéssel meneszthetők a magas fizetéssel rendelkező pénzügyi szakemberek. Igaz, Németországban már a Brexit előtt lépéseket tettek a cégvezetők és bankárok elbocsátásával járó óriási búcsúpénzek kordában tartására.

A színfalak mögött folyó német erőfeszítéseket jól jellemzi, hogy rendkívüli bizottság alakult Frankfurt gazdasági szerepének nemzetközi népszerűsítésére, amelynek jelszava: mindenkit üdvözlünk a Majna parti városban, ahol a kapuk tárva-nyitva állnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×