Infostart.hu
eur:
382.98
usd:
328.64
bux:
109387.87
2025. december 5. péntek Vilma

Fico: Ha kell, a V4-ek megvétózzák a Brexit-megállapodást

Robert Fico szerint, ha London korlátozná a Nagy-Britanniában dolgozó európai uniós polgárok jogait, a V4-ek készek blokkolni a Brexitről szóló megegyezést. A szlovák miniszterelnök annak ellenére is védelmezné az Angliában dolgozókat, ha ez súrlódásokhoz vezetne az unióban. A Ficóval egyet értő Bohuslav Sobotka cseh kormányfő szerint ezt az álláspontot többen is támogatják a 27-ek közül.

Vagy biztosítja Nagy-Britannia az eddig garantált jogokat a kelet-európai munkavállalók részére, vagy kizárják az egységes európai piacról. Robert Fico szerint a V4-ek így is megfogalmazhatják a feltételeket Nagy-Britanniának az Európai Unióból való távozásához. A szlovák kormányfő a Reuters hírügynökségnek elmondta, a visegrádi országok készek tárgyalni a jövőbeni együttműködésről az Egyesült Királyság és az Európai Unió között, s bár szerinte igaz, hogy a briteké az ötödik legnagyobb gazdaság a világon, de így is nagyon fájdalmas lesz számukra a Brexit. Fico szerint blöffölnek azok a kilépés-párti brit politikusok, akik azt mondják, hogy minden rendben lesz.

„A V4-ek következetesen szeretnék megvédeni nemzeti érdekeiket, ha a Nagy-Britanniában dolgozó polgárokról van szó” – fogalmazott Robert Fico, hozzátéve, hogy a legfőbb követelése a szlovák állampolgárokkal szembeni egyenlő bánásmód lesz annak fejében, hogy Nagy-Britannia a Brexit után is hozzáférhessen az EU egységes belső piacához.

Angliában mintegy 70 ezer szlovák állampolgár dolgozik, de például Lengyelországból több mint egymillióan vállaltak munkát a szigetországban. Bohuslav Sobotka cseh kormányfő ezért úgy véli, a V4-ek egységes hozzáállást tanúsítanak majd a témában. „Biztos vagyok benne, hogy több szövetségest is keresünk majd az Európai Unión belül” – mondta a cseh miniszterelnök. A Brexitről szóló megállapodást elméletileg bármelyik uniós tagország akadályozhatja, hiszen mind a 27 tagállam vezetőjének egyhangúlag jóvá kell hagynia.

Szlovákiában vannak, akik pártolják és vannak, akik ellenzik Fico álláspontját. Miroslav Mikolášik kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő egyetért a kormányfő véleményével, csak az a kérdés, meghallgatják-e. Branislav Škripek, aki szintén brüsszeli képviselő viszont úgy véli, a miniszterelnök túloz, és a fenyegetőzés nem jó hozzáállás.

A Nagy-Britannia távozásáról szóló egyeztetés azután kezdődik, miután a szigetország hivatalosan is benyújtja a kilépésről szóló kérelmét. A tagállamok vezetői szerint erre csak jövő tavasszal kerül sor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kiderült, mennyivel változik a táppénz és a gyed januártól

Mintegy 31 ezer forinttal, bruttó 322 ezer forintra emelkedik a minimálbér január elsejétől a szakszervezetek és a munkáltatók megállapodása szerint. Több juttatás, köztük a táppénz, az álláskeresési járadék, a gyed és a gyod összege is emelkedik a bejelentés után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Olyan gazdasági elemzés érkezett Brüsszelből, ami megdöbbentő eredményre jutott a vámháborúról

Olyan gazdasági elemzés érkezett Brüsszelből, ami megdöbbentő eredményre jutott a vámháborúról

A Trump-adminisztráció által bevezetett, 15 százalékos amerikai vámplafon nem erősíti, hanem érdemben gyengíti az Egyesült Államok gazdaságát, középtávon 0,6–1,0 százalékkal alacsonyabb GDP-pályát okozva. A modell szerint a vámok terhének döntő részét az amerikai fogyasztók és vállalatok viselik, miközben a magasabb árak, a drágább import és a romló export-versenyképesség egyszerre húzza vissza a növekedést. Az Európai Unió jóval kisebb ütést kap – körülbelül 0,2 százalékos GDP-elmozdulással –, de az export visszaesése és a romló cserearány így is érezhető veszteséget okoz – derül ki az Európai Bizottság frissen kiadott modellszámításaiból. Az uniós testület konklúziója világos: a mostani vámrendszer rövid távon átmeneti mérlegjavulást hoz az USA-ban, de hosszabb távon viszont mindkét oldal számára növekedési áldozatot és tartós gazdasági veszteséget jelent.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×