eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Brexit: egyáltalán nem biztos az uniós dolgozók helyzete

Brexit: egyáltalán nem biztos az uniós dolgozók helyzete

A Brexit után egyáltalán nem bizonyos a Nagy-Britanniában élő EU-s dolgozók jogállása – ismerte el a konzervatív párt által adott kormányfő tisztségére pályázó Theresa May belügyminiszter. May azt mondta, hogy az uniós dolgozók státusza a kilépési tárgyalások egyik témája lesz majd.

Hárommillió uniós állampolgár él a Brexitre szavazó Nagy-Britanniában és egyelőre senki sem tudja megmondani, mi lesz velük két év múlva.

EU-s állampolgárokat és etnikai kisebbséghez tartozó briteket is több atrocitás ért azóta, hogy a szigetország kis többséggel arra szavazott, hogy hátat fordít az Uniónak. A szélsőségesen fellépők közül sokan azt hiszik: arra szavaztak, hogy heteken belül hazaküldjék a külföldieket.

A David Cameron lemondása után gyakorlatilag vezető nélküli országban a kormányfői posztra leginkább esélyes Theresa May belügyminiszter arra utalt: egyelőre nem tudják garantálni, hogy a kilépési tárgyalások lezárása után maradhatnak-e az európaiak.

Hozzátette az ő státuszuk és az Európában élő britek kérdése a tárgyalások témája lesz. Theresa May nem túl sok lelkesedéssel, de az unióban való maradás mellett kampányolt. A Konzervatív Párt és így a kormány vezetéséért folyó versenyben egyik nagy riválisáról közben kiderült, hogy néhány éve még teljesen más véleményen volt az EU-ról, mint most.

Andrea Leadsom energiaügyi államtitkárt a Brexit-tábor lelkes híveként ismerték meg a britek. Három éve azonban még határozottan azt mondta: az EU-ból való kilépés katasztrófa lenne.

Ezt most interjúk sorában azzal magyarázta, hogy „bejárt egy utat és megváltozott a véleménye”. Saját magára utalva még azt is hozzátette: az országot egy olyan embernek kell vezetnie, aki szenvedélyesen támogatja a Brexitet. Közben kérdések merültek fel Leadsom adóügyeiről is.

Közben May annyira elhúzott a riválisoktól, hogy a konzervatívokra szavazók 60 százaléka és a párttagság 46 százaléka őt szeretné miniszterelnöknek. Hogy ez összejön-e neki, az a héten derül ki.

Az ICM közvéleménykutató szerint a szigetország összes térségében őt tartják a leginkább kompetens jelöltnek mindkét nem tagjai és még a más pártot támogatók is.

Közben a legutóbbi választásokon súlyosan leszerepelt brit Liberális Demokraták közölték: európai mintára, arányos képviseletet biztosító választásokon kell megerősíteni vagy elvetni a Brexitet. Ők emellett azt ígérik, hogy garantálják a már itt élő uniós állampolgárok letelepedési jogát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×