Hárommillió uniós állampolgár él a Brexitre szavazó Nagy-Britanniában és egyelőre senki sem tudja megmondani, mi lesz velük két év múlva.
EU-s állampolgárokat és etnikai kisebbséghez tartozó briteket is több atrocitás ért azóta, hogy a szigetország kis többséggel arra szavazott, hogy hátat fordít az Uniónak. A szélsőségesen fellépők közül sokan azt hiszik: arra szavaztak, hogy heteken belül hazaküldjék a külföldieket.
A David Cameron lemondása után gyakorlatilag vezető nélküli országban a kormányfői posztra leginkább esélyes Theresa May belügyminiszter arra utalt: egyelőre nem tudják garantálni, hogy a kilépési tárgyalások lezárása után maradhatnak-e az európaiak.
Hozzátette az ő státuszuk és az Európában élő britek kérdése a tárgyalások témája lesz. Theresa May nem túl sok lelkesedéssel, de az unióban való maradás mellett kampányolt. A Konzervatív Párt és így a kormány vezetéséért folyó versenyben egyik nagy riválisáról közben kiderült, hogy néhány éve még teljesen más véleményen volt az EU-ról, mint most.
Andrea Leadsom energiaügyi államtitkárt a Brexit-tábor lelkes híveként ismerték meg a britek. Három éve azonban még határozottan azt mondta: az EU-ból való kilépés katasztrófa lenne.
Ezt most interjúk sorában azzal magyarázta, hogy „bejárt egy utat és megváltozott a véleménye”. Saját magára utalva még azt is hozzátette: az országot egy olyan embernek kell vezetnie, aki szenvedélyesen támogatja a Brexitet. Közben kérdések merültek fel Leadsom adóügyeiről is.
Közben May annyira elhúzott a riválisoktól, hogy a konzervatívokra szavazók 60 százaléka és a párttagság 46 százaléka őt szeretné miniszterelnöknek. Hogy ez összejön-e neki, az a héten derül ki.
Az ICM közvéleménykutató szerint a szigetország összes térségében őt tartják a leginkább kompetens jelöltnek mindkét nem tagjai és még a más pártot támogatók is.
Közben a legutóbbi választásokon súlyosan leszerepelt brit Liberális Demokraták közölték: európai mintára, arányos képviseletet biztosító választásokon kell megerősíteni vagy elvetni a Brexitet. Ők emellett azt ígérik, hogy garantálják a már itt élő uniós állampolgárok letelepedési jogát.