eur:
392.83
usd:
366.53
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Balázs Péter: A magyar uniós elnökséget nem veszélyezteti a kormányváltás

Berlinben a magyar és a német külügyminiszter első, kétoldalú eszmecseréjén egyetértettek a kapcsolat további erősítésének fontosságában, és ennek érdekében megállapodtak a miniszterelnök és a kancellár mielőbbi találkozásában. Egyelőre nem született megegyezés Angela Merkel budapesti, illetve Bajnai Gordon berlini látogatásának konkrét időpontjában.

Budapest helyett Berlin lett az első kétoldalú tanácskozás színhelye Balázs Péter és Guido Westerwelle között, miután a német külügyminiszter a közelmúltban az újraválasztott afgán elnök hivatali beiktatásán való részvétele miatt lemondta magyarországi útját.

Mivel a magyar-német kapcsolat gyakorlatilag problémamentes, a felek egyetértettek abban, hogy még szorosabbra kell fűzni az együttműködést Berlin és Budapest között. Ezt szolgálja majd a kancellár újabb magyarországi, valamint Bajnai Gordon németországi látogatása.

Westerwelle helyeselte, hogy magyar tárgyalópartnere nemcsak Magyarország, hanem a visegrádi csoport elnöksége nevében is szorgalmazta a párbeszédet Berlinnel. Ez beleillik a német kormány azon törekvésébe, hogy erősítse az Európai Unió keleti partnerségi programját, továbbá a balkáni térség stabilizálódását.

Angela Merkel kormánya éppen ezen a héten hagyta jóvá a Bosznia-Hercegovinába vezényelt német békefenntartó erők mandátumának további egy esztendővel történő meghosszabbítását.

Balázs Péter és Guido Westerwelle berlini megbeszélésén foglalkoztak a megújuló unióval, ennek keretében kitértek az új Európai Bizottság összetételére. A magyar külügyminiszter szerint a lisszaboni szerződés életbe lépte esélyt ad a folyamatosság és a tagállamok kezdeményezéseinek koordinálására.

Az új állandó tanácsi tisztségviselők biztosítanak egyfajta folyamatosságot, és ezt kiegészít az a dinamizmus, amit az elnöki tisztségben egymást félévente váltó tagállamok sokszínűsége biztosít.

Balázs Péter utalt arra is, hogy a budapesti kormány nagy súlyt helyez a januártól esedékes, közös spanyol-belga-magyar uniós elnökségre. Hangoztatta azt is, hogy nem okozna gondot, ha közben Magyarországon kormányváltásra kerülne sor, az uniós elnökséget ugyanis a parlamenti pártok - köztük az MSZP és a Fidesz - közösen készítik elő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×