A kambodzsai népirtás a 20. század egyik legbrutálisabb, saját állampolgárok ellen elkövetett tömeggyilkossága volt. A vörös khmerek 1975. április 17-én foglalták el Phnom Penht, ezzel véget vetve a polgárháborúnak, és néhány napon belül megkezdték az ország radikális átalakítását.
A Pol Pot vezette kommunista rezsim célja egy osztály nélküli, agráralapú társadalom létrehozása volt, amelyhez teljesen kiürítették a városokat, a lakosságot kényszermunkatáborokba hurcolták, betiltották a vallást, felszámolták az oktatást, egészségügyet.
A lakosságot kollektív farmokra, mondjuk úgy, hogy téeszekbe kényszerítették, ahol embertelen körülmények között kellett dolgozniuk. Mindenkire – idősekre, betegekre, gyerekekre is – ugyanazok a szabályok vonatkoztak; aki ellenállt vagy lassúnak bizonyult, azt kivégezték.
Az értelmiségiek, tanárok, orvosok, mérnökök, sőt, akár szemüveget viselők is célponttá váltak.
Egyes becslések szerint a népirtás során 1,5–2 millió ember vesztette életét, ami a korabeli kambodzsai lakosság mintegy negyede volt A halálokok között a kivégzések mellett éhínség, betegségek, kimerültség és kínzások is szerepeltek.

A vörös khmer rezsim különösen kegyetlenül lépett fel az etnikai és vallási kisebbségekkel szemben: a kínai, vietnámi, thai származású kambodzsaiak, a Cham muszlimok és a keresztények is tömegesen váltak áldozattá. A buddhizmust gyakorlatilag felszámolták az országban, a szerzeteseket meggyilkolták vagy kényszermunkára hurcolták.

A rezsim 1979 januárjában bukott meg, amikor a vietnámi hadsereg bevonult Kambodzsába. A népirtás után évtizedekig tartott, mire a felelősök közül néhányat bíróság elé állítottak, és a társadalom feldolgozhatta a történteket.
Népirtások a XX. században
Örmény népirtás (Oszmán Birodalom, 1915–1917) - Az ifjútörök kormányzat az első világháború idején mintegy 1–1,5 millió örmény állampolgárt gyilkoltatott meg, deportált vagy halálmenetekben pusztított el, hogy etnikailag tiszta török államot hozzon létre.
Holokauszt (Németország, 1933–1945) - A náci Németországban a saját állampolgárságú zsidók és más kisebbségek is áldozatul estek a rendszeres, államilag szervezett népirtásnak.
Holodomor a Szovjetunióban (1930-as évek) - Az ukrán Holodomor (ukrajnai éhínség) állítólag 10 millió ember halálához vezetett, de biztosan milliók vesztek oda.
Burundi felkelés (1972) - A tuszi vezetésű hadsereg és kormány 150 000 és 300 000 közötti hutu életét oltotta ki. Ezzel szemben 800 és 1200 közötti tuszi áldozatról szólnak a feljegyzések a felkelés kezdeti szakaszában.
Ruandai népirtás (1994) - A ruandai kormányzat és milíciák mintegy 100 nap alatt körülbelül 800000–1000000 tuszi és mérsékelt hutu állampolgárt gyilkoltak meg. Azaz ekkor fordult a kocka és a hutuk rendeztek szisztematikus vérfürdőt.
Guatemalai népirtás (1962–1996):* A guatemalai katonai rezsim a polgárháború alatt mintegy 166 000 maja őslakost gyilkolt meg.