A kutatók a mesterséges intelligencia alkalmazásával egy olyan generatív modellt hoztak létre, amely képes hűen tükrözni 1052 ember személyiségjegyeit és viselkedését.
A folyamat első lépéseként minden résztvevővel kétórás mélyinterjút készítettek, amely során a kutatók a résztvevők élettörténetét, értékrendjét és társadalmi kérdésekről alkotott véleményét térképezték fel. Ezt követően a kapott információkat beépítették egy olyan generatív MI-rendszerbe, amely igyekezett minél jobban utánozni az egyes személyek gondolkodásmódját és reakcióit – idézi a Live Science cikkét az Origo.
A tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a személyiséget leutánzó MI-modell válaszai a tesztek 85 százalékában megegyeztek az adott ember valós válaszaival.
A kutatók többek között a Big Five személyiségtesztet, a General Social Survey társadalomkutatási felmérését, illetve gazdasági játékokat (például diktátorjátékot és bizalomjátékot) is alkalmaztak. A módszer azonban nem minden területen volt egyformán pontos: bár a személyiség- és attitűdmérésekben kifejezetten jól teljesített, az interakciós jellegű, társas dinamikát is magukba foglaló gazdasági játékokban már pontatlanabbul jelezte előre a résztvevők tényleges viselkedését.
A kutatás szerzői szerint az emberi viselkedést utánzó MI-modellek számos területen nagy segítséget nyújthatnak. Alkalmazhatók például
- a közegészségügyi intézkedések hatékonyságának felmérésére,
- a termékbevezetések előkészítésére vagy éppen
- a társadalmi eseményekre adott tömeges reakciók modellezésére.
Az ilyesfajta szimulációk lehetővé teszik a kutatók számára, hogy kockázatos vagy költséges módszerek helyett egy virtuális „laborban” teszteljék elképzeléseiket, elkerülve a valódi humán kísérletek etikai és gyakorlati nehézségeit.
Ugyanakkor a tudósok felhívták a figyelmet a lehetséges visszaélésekre is, hiszen a megtévesztés, az online manipuláció és a személyiségek „hamis” replikálása már most is valós fenyegetést jelent. A kutatók hangsúlyozták, hogy a technológia felelős használata kulcsfontosságú, és további vizsgálatokra van szükség annak érdekében, hogy ezek az MI-modellek ne kerüljenek rossz kezekbe.