eur:
414.62
usd:
395.46
bux:
78204.33
2024. december 3. kedd Ferenc, Olívia
Nyitókép: Pixabay

Nagyobb veszélyt jelenthet a mikroműanyag a világunkra, mint korábban gondoltuk

Egy friss tanulmány szerint a bolygó szinte minden részén egyre nagyobb mennyiségben jelen lévő mikroműanyagok a felhőképződésre, ezáltal pedig az időjárásra és az éghajlatra is hatással lehetnek.

A felhők keletkezésének folyamata során a vízgőz apró lebegő részecskékhez (például porszemcsékhez) tapad, és vízcseppekké vagy jégkristályokká alakul. Az Pennsylvania Állami Egyetem új kutatás kimutatta, hogy a mikroműanyag-részecskék hasonló hatást fejthetnek ki – idézi a PBS News-t a Portfolio.

A mérések szerint az apró műanyagszemcsékhez tapadó vízmolekulák 5–10 Celsius-fokkal melegebb hőmérsékleten hoznak létre jégkristályokat, mint a természetes felhőképződés alatt. A kutatók úgy vélik, a mikroműanyagok jelenléte a felhőkben potenciálisan növelheti az eső vagy a hóesés valószínűségét, mivel a jégkristályok kialakulása kulcsfontosságú a csapadékképződés folyamatában.

A mikroműanyagok, ahogy az 5 milliméternél kisebb szemcséket nevezik, már a Föld legtávolabbi pontjain is megtalálhatók, az antarktiszi mélytengerektől a Mount Everest csúcsáig. Méretük miatt könnyen szállítódnak a levegőben, így a légkör különböző rétegeibe is eljuthatnak. Az apró részecskék pontos élettani hatásai még nem világosak, de a legújabb kutatások szerint már az emberi szervezetben is megtalálhatóak.

A kutatók a légkörben leggyakrabban előforduló négy műanyagtípust vizsgálták: az alacsony sűrűségű polietilént, a polipropilént, a polivinil-kloridot és a polietilén-tereftalátot. A kísérlet során a mikroműanyagokat kis vízcseppekbe függesztették, majd lassan lehűtötték azokat, hogy megfigyeljék a fagyás folyamatát. A legtöbb vizsgált műanyag esetében a cseppek 50 százaléka megfagyott, mire mínusz 22 Celsius-fokra hűltek.

A tanulmány rávilágít arra, hogy

a mikroműanyag-szennyezés következményei messze túlmutatnak a közvetlen környezeti károkon.

A felhőképződésre gyakorolt hatásuk révén ezek az apró részecskék potenciálisan befolyásolhatják az időjárási mintákat és hosszú távon az éghajlatot is. A könnyebb fagyási folyamat miatt a felhőkben található nagyobb mennyiségű jégkristály hatással lehet a felhők fényvisszaverő képességére is, amely alapvetően képes lehet befolyásolni a Föld energiaegyensúlyát.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy további vizsgálatokra van szükség a mikroműanyagok pontos koncentrációjának meghatározásához azokon a magasságokon, ahol a felhők kialakulnak.

Címlapról ajánljuk

Bendarzsevszkij Anton: az ukrán vezetés is felismerte, hogy katonai úton nem tudja visszaszerezni az elvesztett területeket

Ez egy üzenet már Donald Trump, az új amerikai adminisztráció irányába, hogy Ukrajna hajlandó lenne leülni tárgyalni – mondta Volodimir Zelenszkij friss nyilatkozatáról Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.03. kedd, 18:00
Vinkó József
a Magyar Konyha főszerkesztője
Gigantikus fegyvercsomagot kap Ukrajna, Moszkva visszadobhatja Trump béketervét - Híreink az ukrán frontról kedden

Gigantikus fegyvercsomagot kap Ukrajna, Moszkva visszadobhatja Trump béketervét - Híreink az ukrán frontról kedden

725 millió dolláros fegyvercsomagot hívott le Joe Biden elnök két hónappal távozása előtt, mellyel Ukrajnát akarja segíteni. Egy Vlagyimir Putyinhoz közeli orosz oligarcha arról beszélt az orosz sajtónak, hogy Moszkva szerint kevés a Donald Trump csapata által készített béketerv, a Kreml ebbe nem fog belemenni. Az orosz csapatok hamarosan bekerítik Velika Novoszilkát és az Oszkil folyónál is jelentős előretörést értek el. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×