Az európai műanyagipar termelése jelentős visszaesést szenvedett el 2023-ban, miközben globálisan a termelés nőtt. Az európai gyártók versenyképessége a szabályozások, magas energiaárak és olcsó import miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül, ami több üzem bezárásához vezetett.
Az európai műanyaggyártás 8,3%-kal csökkent, míg világszerte 3,4%-os növekedést regisztráltak, főként Kína és az Egyesült Államok kapacitásbővítése miatt – írja a Financial Times alapján a Portfolio.
A mechanikai műanyag-újrahasznosítás, amely az EU-ban a legelterjedtebb, szintén visszaesett, először 2018 óta.
Az iparág globális piaci részesedése 2006 óta drámai csökkenést mutat, 28%-ról 12%-ra.
A visszaesés egyik fő oka a piaci szereplők szerint a szigorú szabályozási környezet és az európai dekarbonizációs célok, amelyek ugyan környezetvédelmi szempontból ambiciózusak, de nehézségeket okoznak a versenyképesség fenntartásában. Az olcsó, szűz műanyagok globális túlkínálata tovább gyengíti az újrahasznosított műanyagok piaci pozícióját, amit számos európai újrahasznosító cég bezárása is tükröz.
Több nagy vegyipari vállalat, köztük az ExxonMobil és a Sabic, európai létesítmények bezárását vagy átszervezését jelentette be.
Az iparági szereplők szerint a beruházások hiánya akadályozza a fenntartható gyártási technológiákra való áttérést, mivel az új kapacitások inkább Ázsiába és az Egyesült Államokba áramlanak.
Az iparág képviselői sürgetik az EU döntéshozóit, hogy támogassák a körforgásos műanyaggyártás üzleti modelljét, például újrahasznosított anyagokra vonatkozó célkitűzések és gazdasági ösztönzők bevezetésével.
Szerintük enélkül az európai gyártás környezeti előnyei eltűnhetnek, hiszen az anyagokat máshol, kevésbé szigorú szabályozások mellett gyártanák.