eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal, a Comirnaty-vakcinával töltött fecskendők a békéscsabai Réthy Pál kórház oltópontján 2021. július 13-án.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Hat tévhit a koronavírus elleni oltásról, amelyet el kellene már felejteni

Ha csak azért nem oltatta be magát eddig valamelyik koronavírus elleni vakcinával, mert a cikkünkben olvasható okok valamelyike aggasztotta, jó hírünk van: ez mind csak tévhit. Az oltások biztonságosak és hatékonyak, mint az a tudományos tényeken alapuló cáfolatokból is kiderül.

A tévhitek terjedése komoly gátja lehet az oltás felvételének, a közösségi médiában ugyanakkor könnyűszerrel terjednek olyan dezinformációk, amelyek elvehetik az emberek kedvét attól, hogy felvegyék a vakcinát.

A MedicalXpress online egészségügyi szaklap több tévhitet cáfol összeállításában, amely bárkit megnyugtathat afelől, hogy érdemes és fontos is oltatni.

Nem okoz terméketlenséget

Tavaly decemberben kezdett el terjedni az a rémhír, hogy terméketlenné teszi a nőket a vakcina: Wolfgang Wodarg, a Pfizer korábbi allergiával és légzőszervi terápiákkal foglalkozó kutatója és Michael Yeadon pulmonológus állította, hogy a koronavírus tüskefehérjéje megegyezik azzal a fehérjével, amely a terhesség alatt a méhlepény növekedéséért és rögzüléséért felelős. Amiatt aggódtak, hogy a szervezet majd megtámadja az utóbbi proteint is az oltás hatására. Mindez téves, mivel

a placenta proteinje eltér a koronavírus tüskefehérjéjétől,

ráadásul már a Pfizer oltásának klinikai kísérletei során volt 23 olyan nő, aki a vakcina beadását követően esett teherbe.

A betegségen átesetteknek is kell

Nem igaz, hogy aki volt koronavírusos, annak nem kell magát beoltatnia. Az újrafertőződés bárkivel előfordulhat, az oltás ugyanakkor a súlyos komplikációkkal szemben hatékony védelmet ad. A kutatók úgy vélik, hogy az oltás ráadásul erősebb védelmet ad, mint a fertőzésből való felgyógyulás, bár utóbbi hosszát és mértékét egyelőre nem sikerült meghatározni.

A rizikó nem nagyobb az előnyöknél

Az oltások legtöbb mellékhatása kifejezetten enyhe, kisebb láz, fáradtság és karfájás fordul elő a leggyakrabban az oltottak körében. Persze akadnak komolyabb, ugyanakkor nagyon kevés embert érintő mellékhatások is, mint a vérrögösödés vagy a szívizom- és szívburokgyulladás. A tünetek alapján ez az állapot ugyanakkor felismerhető és kezelhető. Magának a koronavírusnak sokkal komolyabb szövődményei lehetnek.

Nincs semmiféle mikrocsip

Az oltásellenesek kezdték el terjeszteni, hogy Bill Gates mesterterve mikrocsipet ültetni az oltottakba, hogy aztán mozgásukat ellenőrizni és követni tudja. A tévhit alapját az adta, hogy felmerült az oltást tartalmazó ampulla címkéjének csipezése annak érdekében, hogy az oltóorvos ennek ellenőrzésével biztosan tudhassa, a vakcina szavatossága nem járt le és tiszta forrásból származik az ampulla tartalma. A csip ugyanakkor a címke része, nem injektálható.

Nem volt "túl gyors" az oltásfejlesztés

Az mRNS-oltások újszerűek ugyan, de az alapjukat szolgáltató technológián már hosszú évek óta dolgoznak a kutatók. Amikor meglett a vírus génszekvenciája, már gyorsan neki lehetett állni a munkának, és mivel megfelelő mennyiségű erőforrás állt rendelkezésre, a klinikai kísérletek is gyorsabban zajlottak. Az erősen fertőző betegség kapcsán mindezen túl könnyű volt megállapítani, hogy az oltások hatnak-e.

Nem változtatja meg a DNS-t

A sejtmagban található DNS-be az oltások nem jutnak be, így esélyük sincsen arra, hogy ott bármit meg tudjanak változtatni. Mindössze immunválaszt váltanak ki.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×