eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Megkapja a Pfizer-BioNtech vakcinából készült koronavírus elleni védőoltást egy egészségügyi dolgozó a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban 2021. január 9-én.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Fertőzés oltás után: itt vannak az amerikai adatok

Amerikában már 161 millióan vannak beoltva koronavírus ellen: a magas szám azt is jelenti, hogy egyre több megfertőződést jelentenek majd be két adag vakcina felvételét követően is. Téves lenne ugyanakkor úgy vélekedni, hogy ez az oltások elégtelen hatására utal.

Éppen ellenkezőleg: a jelenleg rendelkezésünkre álló adatok tanúsága szerint az elérhető vakcinák megfelelő szintű védelmet nyújtanak még a gyorsan terjedő delta variánssal szemben is, a súlyos esetek és a halálozások számát drámai mértékben csökkenti – írja az ABC News.

Anthony Fauci amerikai egészségügyi főtanácsadó a napokban a kongresszus előtt is kiemelte: az, ha valaki oltás utáni megbetegedésről hall, nem arra utal, hogy a vakcinák elvesztették hatékonyságukat. Ellenkezőleg, azokat továbbra is igen hatékonynak tartjuk, de kezdettől fogva

nem ígérte azt senki, hogy a megbetegedések 100 százalékát képesek lesznek megakadályozni.

"Az embereknek meg kell érteniük, amikor az oltást követő fertőzésekről beszélünk, hogy a klinikai vizsgálat eredeti, hatékonysági adatai a klinikai tünetekkel megnyilvánuló betegség megelőzésén alapultak, nem pedig a fertőzés, különösen a tünetes fertőzés megelőzésén" – mondta Fauci.

Kevesen betegszenek meg

Enyhe vagy akár tünetek nélküli fertőzésekről akár politikusok vagy sportolók esetében is olvashatunk: ezek száma ugyanakkor az oltottak összlétszámához képest elenyészően alacsony. Az oltott kórházba kerülő vagy elhalálozó betegeké még ennél is kisebb amerikai adatok szerint – vagyis oltottan belehalni a fertőzésbe sokkal kisebb esélyünk van, mint oltatlanul. Súlyosabb fertőzések bekövetkezhetnek, de ezek inkább a gyenge immunrendszerű vagy az idősebb oltottak körében történhetnek.

"Az Egyesült Államokban teljesen beoltott 157 millió emberből 4909 került kórházba és 988 haláleset történt"

– mondta el Carlos del Rio, a fertőzőbetegségek szakértője egy sajtótájékoztatón.

"Természetesen lesznek az oltottak körében fertőzések, amelyek akár súlyos megbetegedésekhez is vezethetnek, de inkább a krónikus alapbetegségekkel küzdő, sérülékeny populációkban, amikor a szervezetben nem alakult ki megfelelő immunválasz a vakcinára" – mondta John Brownstein, a bostoni gyermekkórház fertőző betegségekkel foglalkozó epidemiológusa. Az oltottan megbetegedők ugyanakkor kevesebb embernek adják át a fertőzést, mint az oltatlanok.

Fontos tehát tudni, hogy a vakcina után megfertőződők számának növekedését várhatjuk azért, mert bár egyre többen vannak beoltva, a vírus folyamatosan terjed. A delta variáns szerepét egyelőre még vizsgálják a folyamatban. A jelenlegi koronavírusos halálesetek több mint 99 százaléka ugyanakkor az oltatlanok körében következik be Amerikában.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×