eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: InspiredImages Pixabay

Koronavírus: fellélegezhetnek az asztmások

Sem a súlyos megbetegedés, sem a halálozás rizikója nem nő meg azoknál, akik asztmával élnek, állapította meg egy elemzés.

Ötvenhét kutatás adatainak összevetésével az ausztrál George Institute for Global Health kutatói arra jutottak, nem kell az asztmásoknak különösen tartaniuk attól, hogy megfertőződnek koronavírussal. Az adatelemzés során összesen 587 280 fős mintával dolgoztak, melyen belül 350 ezerre tehető azok száma, akik elkapták az új koronavírust, írja a MedicalXpress. Ázsiai, európai, észak- és dél-amerikai adatok alapján jutottak erre a következtetésre, amely minden bizonnyal fellélegzést jelent az érintettek számára.

A koronavírusban megbetegedett, a mintában szereplő emberek körében az asztma előfordulási aránya megegyezett a populációban való előfordulás gyakoriságával. A Journal of Asthma szaklapban megjelentetett tanulmány szerint száz koronavírussal fertőzött emberből heten voltak asztmások a mintában, míg a teljes populációban száz embere nyolc asztmás jut. Meglepő, de

az asztmások esélye a megbetegedésre 14 százalékkal alacsonyabb,

mint nem asztmás társaiké, és jelentősen kevesebben kerültek körükből kórházba koronavírussal, mint a nem asztmás társadalomból.

Halálozás tekintetében semmiféle különbséget nem tapasztaltak az asztmás és nem asztmás emberek közt.

A kutatók még vizsgálják a meglepő eredmény hátterét: Christine Jenkins, a kutatást végző intézmény vezetője szerint az alacsonyabb megfertőződési arányban közrejátszhat, hogy egyes, az asztmások által használt inhalátorok rontják a vírusnak a tüdő sejtjeihez való kapcsolódási esélyét.

"A tüdőben található receptorok, amelyekhez a vírus kötődik, kevésbé aktívak egy bizonyos típusú asztmában szenvedőknél, és egyes tanulmányok szerint az inhalálható kortikoszteroidok - amelyeket általában asztma kezelésére használnak - még tovább csökkenthetik aktivitásukat" - mondta.

"Ezen túl az asztma koronavírusos megbetegedésre gyakorolt hatásával kapcsolatos kezdeti bizonytalanság szorongást okozhatott a betegek és gondozóik körében, ezáltal éberebben figyelhetnek a fertőzés megelőzésére" – vélekedett Jenkins.

A kutatást vezető Anthony Sunjaya hozzátette: azt, hogy magának a betegségnek milyen hatása van az asztmásokra, akik elkapják, egyelőre vizsgálják.

Az elemzett adatokat szolgáltató emberek átlaglétkora 52 év volt, kicsivel több, mint a felük férfi. 11, 75 százalékuk dohányos, 16,2 százalékuk már leszokott. 54 százaléknak volt valamilyen alapbetegsége: 21 százalék esetében diabétesz, ( százalék esetében pedig COPD is előfordult. Az eredmények igazolták azt is, hogy a magasabb életkor rizikófaktort jelent a megfertőződésre.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×