Ahogy a különféle szoftveráruházaknak, úgy az App Store-nak is megvannak a maga szabályai. Az Apple folyamatosan változtatja ezeket, hol rugalmasabbá, hol pedig szigorúbbá téve azokat. Legutóbb ez utóbbi történt, egy igen fontos változást is hozva: az Apple már sokkal több információt kér be egy–egy app viselkedéséről, az így keletkező információkat pedig közszemlére teszi. A cél az átláthatóság, hogy a letöltő még idejében tájékozódhasson a kinézett szolgáltatásról – és arról, hogy az mit csinál a háttérben. A Facebook esetében pedig több mint érdekes a helyzet – írja a Hvg.hu.
A jelenségre egy iOS-fejlesztő, Noah Evans figyelt fel, aki a Facebook fő alkalmazásának App Store-os adatlapját böngészte, miután frissítette a készülékét az újabb iOS 14.3-ra. (A biztonsági jelentéseket bárki megnézheti az alkalmazás-áruházban, akinek már ez a rendszer fut a telefonján.)
This isn’t even a joke Tweet. Seriously. https://t.co/FLnBzjGML8 pic.twitter.com/B00jtQKVzR
— Noah Evans (@ThisIsNoahEvans) December 15, 2020
A fenti képen bár ki vannak takarva a szövegek, jól látszik, milyen hosszan taglalja a szolgáltatás a felhasználó mobilján végzett tevékenységét, és azt is, mennyi mindenre rálát.
A böngészési/keresési előzmények, a helyzet, az e-mail és a rendes, fizikai cím, a név, valamint a telefon azonosítója csak néhány ezek közül.
Az ijesztőbbek egyike az „Other data types”, vagyis az egyéb adattípusok kategóriája, de ez hogy pontosan mire vonatkozik, már nem egyértelmű. A Hvg.hu megjegyzi, a Facebook ugyan bevallja, mire kér hozzáférést a felhasználótól, csak azt valószínűleg kevesen lapozzák át. Pedig érdemes, van néhány „pikáns” részlet.