eur:
406.34
usd:
383.42
bux:
79253.01
2024. november 18. hétfő Jenő
19 Celsius-fokot mutat egy hőmérő Győrben 2019. december 18-án. Szokatlanul enyhe az időjárás kontinensünk nagy részén. Magyarországon 19-én a legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 8 és 16 fok között várható.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Megdöbbentő adatot közöltek a klímakutatók

Az idei tél volt az eddigi legmelegebb a feljegyzések kezdete óta európai klímakutatók szerint, a különbség több mint 3 Celsius-fokos.

2010 decembere és 2019 februárja között az átlag hőmérséklet 3,4 Celsius-fokkal haladta meg az 1981 és 2010 közötti téli átlaghőmérsékleteket - közölte szerdán a Copernicus Climate Change Service (C3S) program (ez az Európai Uniónak a Földet és a klímaváltozást megfigyelő legfontosabb kutatóprogramja).

  • A kontinensen mért hőmérsékletek átlagosan 1,4 Celsius-fokkal voltak magasabbak az eddigi legmelegebb, 2015-16-os télnél.
  • Észak-és Kelet-Európában volt különösen meleg, ugyanezt a trendet mutatták ki a kutatók Szibériában és Közép-Ázsiában is.

Carlo Buentempo, a program igazgatója szerint ez nem csupán a globális felmelegedésnek tulajdonítható. "A szezonális hőmérsékletek - a trópusi térségeken kívül - jelentősen váltakoznak évről-évre" - írta közleményében.

"Miközben az idei tél valóban igen szélsőséges volt, valószínű, hogy a globális felmelegedés folyamata változtatja még szélsőségesebbé az ilyen típusú jelenségeket"

- írta közleményében.

A meteorológusok és a csillagászok eltérően határozzák meg az évszakokat. A meteorológiai tél február utolsó napján ér véget, a kalendáriumi tél március 20-án, a nap-éj egyenlőség napján.

Az EU Copernicus programja havonta teszi közzé jelentését a globális hőmérsékletek, a tengeri jég kiterjedése és a csapadékmennysiég globális változásairól a műholdak, hajók, repülőgépek, időjárási állomások által világszerte gyűjtött adatok elemzése alapján.

Címlapról ajánljuk
Neurológus: ha kialakul az epilepsziás roham, akkor azt megállítani már nem lehet

Neurológus: ha kialakul az epilepsziás roham, akkor azt megállítani már nem lehet

Nem lehet megállítani egy epilepsziás rohamot, ugyanakkor az orvosok mellett a közvetlen környezet is sokat tehet azért, hogy ne legyen nagyobb baj. A szakemberek ilyenkor semmiképpen nem használnak defibrillátort, újraélesztéssel próbálkozni indokolatlan esetben csak további problémákat okozna – mondta az InfoRádióban Ilniczky Sándor neurológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×