Infostart.hu
eur:
350.07
usd:
301.38
bux:
137086.92
2026. június 15. hétfő Jolán, Vid
Gibraltár.
Nyitókép: Wikipédia

Amerikai tengeralattjáró tűnt fel Gibraltárnál – beindultak a találgatások, hogy mire készülhet Donald Trump

Az elmúlt két és fél évtizedben mindössze harmadszor fordult elő, hogy Ohio-osztályú, nukleáris meghajtású tengeralattjáró tűnt fel a nyilvánosság előtt Gibraltárban. Egyes vélemények szerint ez a fejlemény tovább fokozhatja a Hormuzi-szorosban kialakult feszültséget.

Vasárnap egy amerikai tengeralattjáró hajózott be Gibraltárnál a Földközi-tenger medencéjébe, ami meglehetősen szokatlan jelenség. Az Ohio-osztályú, nukleáris meghajtású ballisztikusrakéta-hordozó tengeralattjárót le is fotózták, miközben áthaladt a Gibraltári-szoroson. A járművet a Királyi Haditengerészet gibraltári rajának járőrhajói, a helyi védelmi rendőrség egységei, valamint a Királyi Tengerészgyalogság kísérték – írja a Portfolio az Army Recognition beszámolója alapján.

A USS Alaska (SSBN–732) nevű tengeralattjáró végül a South Mole haditengerészeti támaszponton kötött ki, de a küldetéséről vagy útvonalának további részleteiről nem adtak tájékoztatást a hatóságok.

A USS Alaska a georgiai Kings Bay haditengerészeti támaszponton állomásozó 20. tengeralattjáró-századhoz tartozik, és akár 20 Trident II D5 típusú nukleáris ballisztikus rakétát is hordozhat.

Az Old Submariner szakportál szerint az elmúlt 25 évben mindössze harmadszor fordult elő, hogy Ohio-osztályú tengeralattjáró tűnt fel a nyilvánosság előtt Gibraltárban. Mint írják, az ilyen tengeralattjárók nyilvános jelenléte élesen eltér a bevett katonai gyakorlatoktól.

Egyes vélemények szerint nem véletlen, hogy éppen most bukkant fel az amerikai tengeralattjáró, ugyanis Donald Trump amerikai elnök elutasította Irán válaszát, amelyet a tűzszüneti és nukleáris keretmegállapodás-javaslatra adott, ez pedig tovább fokozhatja a Hormuzi-szorosban kialakult helyzetet. Teherán azt követelte, hogy a kereskedelmi hajók az iráni katonai hatóságokkal egyeztessék, mely útvonalakon halasnak, miközben az amerikai haditengerészet blokád alá vonta az iráni kikötők környékét.

Gibraltáron található a NATO egyik legfontosabb stratégiai tengeri bázisa. A mindössze tizennégy kilométer széles szoroson évente több mint százezer hajó halad át, és ez az egyetlen közvetlen tengeri összeköttetés az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger között. A Kings Bay-ből induló amerikai tengeralattjárók innen gyorsan elérhetik a Földközi-tenger keleti medencéjét, a Közel-Keletet, valamint a Szuezi-csatorna megközelítési útvonalait.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.15. hétfő, 18:00
Virág Andrea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
Nagy bejelentés Donald Trumptól: ütik az olajat, szárnyalnak a tőzsdék

Nagy bejelentés Donald Trumptól: ütik az olajat, szárnyalnak a tőzsdék

Az Egyesült Államok és Irán előzetes megállapodásra jutott a köztük dúló háború befejezéséről, és pénteken Svájcban tartják a hivatalos aláírási ceremóniát. Donald Trump ezek után bejelentette, hogy elrendelte a Hormuzi-szoros azonnali megnyitását, és az amerikai haditengerészeti blokád feloldását. Az olaj azonnal árfolyameséssel reagált a hírre, a tőzsdék pedig raliznak, Ázsiában a japán, és a dél-koreai tőzsde közel 5 százalékot ugrott, és Európában is határozott emelkedés látszik. Bár Donald Trump hónapok óta hangoztatja, hogy közel lehet a megállapodás, ez a mostani előzetes egyezség úgy tűnik, hogy valóban lezárhatja a február vége óta tartó háborút. A konfliktus nyomán megemelkedett olajárakat megszenvedi a gazdaság, főleg az inflációs nyomás növekedésén keresztül, miközben az olyan iparágak, mint a légi közlekedés, jóval magasabb működési költségekkel szembesülnek. Vagyis ha tényleg összejön a megállapodás, az a gazdaság számos pontján fellélegzést okozhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×