Infostart.hu
eur:
381.95
usd:
327.96
bux:
109102.88
2025. december 5. péntek Vilma
A Morag folyosón élelmet és más humanitárius segélyt szállító teherautóra kapaszkodnak fel palesztinok a Gázai övezet féli részén fekvő Hán-Júnisz környékén 2025. augusztus 4-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Haiszam Imad

Engedményt tett Izrael Gáza ügyében

Izrael fokozatosan engedélyezi áruk bejutását a gázai kereskedőkhöz - jelentette be kedden az izraeli hadsereg palesztin polgári ügyek koordinálásával foglalkozó részlege (COGAT).

A COGAT közlése szerint a lépés célja, hogy "növelje a Gázai övezetbe bejutó segélyek mennyiségét, miközben csökkenti a függőséget az ENSZ és más nemzetközi szervezetek segélyeitől."

"Az eljárás kidolgozása során a védelmi szervek jóváhagytak korlátozott számú helyi kereskedőt szigorú kritériumok és biztonsági ellenőrzések alapján" - jelentette a COGAT. A lépést a kabinet korábbi döntése alapján hagyták jóvá, mely a Gázának nyújtott humanitárius segély kiterjesztéséről szólt.

Az engedélyezett áruk között alapvető élelmiszerek, bébiételek, gyümölcsök, zöldségek és higiéniai termékek szerepelnek. A fizetések kizárólag banki átutalással, ellenőrzési és felügyeleti rendszer mellett történhetnek.

Az árukat az izraeli hatóságok átvizsgálják a gázai határátkelőknél, a gázai kereskedők a határon átveszik, majd az övezetbe viszik, ahol eladják a lakosságnak. Az elmúlt időszakban Izrael kizárólag az ENSZ vagy más nemzetközi humanitárius szervezetek által biztosított segélyek beszállítását engedélyezte Gázába.

"A hadsereg a COGAT-on keresztül, a biztonsági szervekkel együttműködve, továbbra is működteti a segélyek Gázai övezetbe történő bejutásának ellenőrzési és felügyeleti módszereit, miközben megtesz minden lehetséges intézkedést annak érdekében, hogy megakadályozza a Hamász terrorszervezet részvételét a segélyek behozatalában és elosztásában" - hangsúlyozta közleményében a COGAT.

Izrael bejelentette, hogy a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) elosztó központjai továbbra is működni fognak.

(A nyitóképen: A Morag folyosón élelmet és más humanitárius segélyt szállító teherautóra kapaszkodnak fel palesztinok a Gázai övezet féli részén fekvő Hán-Júnisz környékén 2025. augusztus 4-én.)

Címlapról ajánljuk
Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja szerint még egy erős karácsonyi roham sem fogja egyenesbe hozni a kiskereskedelmi forgalom éves alakulását. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint az árrésstopnak nincs jelentős hatása az élelmiszer-kereskedelem növekedésére, miközben az intézkedés jelentős károkat okoz az üzletláncoknak.

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×