Megválasztása után először tett a Bundestag képviselői előtt kormánynyilatkozatot az új kancellár. Friedrich Merz az ötvenperces felszólalásában azt mondta, Németország új kormánya a biztonság, a kohézió és a jólét előmozdítására fog törekedni, egyúttal hangsúlyozta: Berlin minden szükséges pénzügyi eszközt felhasznál annak érdekében, hogy Európa legerősebb hagyományos hadseregét felépítse. Azt is közölte, hogy az ország rendkívüli kihívások előtt áll.
A parlamenti pártok közül a Bundestag ügyrendjének megfelelően elsőként a a második legerősebb párt képviselője fejthette ki véleményét a kormánynyilatkozatról. Alice Weidel nem is annyira az expozé tartalmát, mint inkább Merz személyét, illetve megválasztásának előzményeit bírálta. Az AfD társelnöke eleve „bukott kancellárként” jellemezte Friedrich Merzet, utalva arra, hogy Németország háború utáni történetében ő volt az első, aki csak a második körben kapta meg a szükséges többséget.
Weidel szerint önmagában már ez a gyengeségre és a stabilitás hiányára utal.
Alice Weidel a baloldal kancellárjaként jellemezte Merzet, hangoztatva, hogy az SPD és a Zöldek Pártjának támogatásával szerezte meg a szükséges többséget. Élesen bírálta a kancellárt amiatt, hogy a nyilatkozatban teljes mértékben figyelmen kívül hagyta az AfD követelését az atomenergia újbóli felhasználására és nem utolsó sorban az orosz földgázszállítások felújítására.
Az AfD vezetője bírálta a kancellár, illetve az általa vezetett kormány migrációs politikáját. Weidel szerint az illegális migránsok tervezett, az országhatárokon történő kitoloncolása csak az első lépés, és az országban tartózkodó, az elmúlt időszakban több súlyos bűncselekményt elkövető illegális menekültekkel szembeni határozott fellépést sürgette.
A szociáldemokrata SPD frakcióvezetője, Matthias Miersch a kitoloncolásokat az európai joggal összhangban álló lépésnek nevezte. Utalt a szomszédos országokkal való egyeztetés szükségességére, amit expozéjában Merz is hangsúlyozott. Az újdonsült frakcióvezető koalíciós partnerként pártja nevében konstruktív együttműködést ígért a kancellárnak, támogatásáról biztosítva az expozéban elhangzott, a munkavállalók 15 eurós minimálbérére vonatkozó ígéretét.
Az ellenzéki Zöldek Pártjának frakcióvezetője, Katharine Dröge kiemelte, hogy a kancellár nehéz időkben vette át az ország irányítását, és ezzel összefüggésben mindenekelőtt az ukrajnai háborúra utalt.
Az ugyancsak ellenzéki Baloldal Pártjának (Die Linke) frakcióvezetője, Sören Pellmann szociális érzéketlenséggel vádolta Merzet és az általa vezetett kormányt. A frakcióvezető szerint a kancellár nem említette az országban kialakult szociális válságot. „Olyan kormányra van szükség, amelyik valóban törődik az emberek tényleges problémáival” – hangoztatta a baloldali politikus.