eur:
407.14
usd:
353.84
bux:
0
2025. április 21. hétfő Konrád
Nyitókép: Unsplash

Fontos nyersanyagokból lehet hamarosan hiány világszerte a vámháború miatt

Kína teljesen leállította a ritkaföldfémek és mágnesércek exportját, ami azért lehet kínos az egész világ számára, mert ez az ország termeli ki az említett nyersanyagok 90 százalékát. Szakértők szerint ha sokáig tart a vámokkal kapcsolatos civódás, akár komoly hiány is kialakulhat.

Az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború eszkalálódása miatt Kína azonnali hatállyal leállította a ritkaföldfémek és mágnesércek exportját. Ezek a félvezető- és az autóipar elengedhetetlen nyersanyagai, melyek exportjának felfüggesztéséről múlt héten döntött Peking - írja a The Independent cikke nyomán az Index.

A kínai exportőröknek innentől kezdve engedélyeztetniük kell a tevékenységüket, ez azonban több héttől több hónapig is tartó folyamat lehet, ennyi idő alatt pedig hiánycikké válhatnak a nyersanyagok. A leállás ártana a globális védelmi iparnak, ugyanis a ritkaföldfémekre és a mágnesércekre a drón- és rakétagyártás területén is szükség volna - írják.

Egy kínai kereskedő szerint akár hatvan napot is igénybe vehet, mire az országot elhagyhatja rakományuk.

Iparági szakértők attól tartanak, hogy ha ez a krízis két hónapnál tovább tart, az kimerítheti a készleteket.

Ennek ellenére Donald Trump elkötelezett az általa hozott vámtarifák mellett. Ahogy arról az Infostart is beszámolt, Kínával szemben nem függesztette fel az irreálisan magas vámokat, ugyanakkor a kínai válaszlépésekre reagálva visszavonta az okostelefonokra, chipekre és elektronikai eszközökre vonatkozó vámokat, viszont a félvezetőket érintőket külön szabályozás lép életbe néhány hónapon belül.

A félvezetőkkel, félvezető-gyártó berendezésekkel, valamint a gyógyszerekkel és gyógyszeripari alapanyagokkal kapcsolatos vizsgálatokat hétfőn meg is indította az Amerikai Kereskedelmi Minisztérium - írja a Bloomberg beszámolója nyomán a Portfolio. Ez a lépés előfeltétele a vámok későbbi bevezetésének - teszik hozzá.

Donald Trump régóta bírálja a külföldi gyógyszer- és chipgyártást, nemzetbiztonsági fenyegetésnek tartva azt, és vámokkal kívánja ösztönözni az amerikai gyártás fellendítését.

Az új vámok azonban felforgathatják az ellátási láncokat és növelhetik az amerikai fogyasztók költségeit.

Az amerikai elnök a chipgyártás visszatelepítését és az amerikai ipari bázis újjáélesztését a nemzet biztonsága szempontjából elengedhetetlennek tartja. A mesterséges intelligencia iparágában való globális verseny megnyerése szintén a Trump-adminisztráció egyik fő prioritása. Elemzők figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy a chipgyártás Egyesült Államokba való visszatelepítése évekig tartó kemény munkával lenne csak teljesíthető.

Címlapról ajánljuk
Bejelentették, mi okozta Ferenc pápa halálát
hivatalos

Bejelentették, mi okozta Ferenc pápa halálát

A Vatikáni Sajtóiroda hétfő este közölte, hogy Ferenc pápa agyvérzés és szívelégtelenség következtében hunyt el. A katolikus egyházfő hétfő reggel halt meg, alig egy nappal azután, hogy húsvétvasárnap még a Szent Péter téren köszöntötte a híveket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Trump kemény üzenete után zuhantak megint a tőzsdék

Trump kemény üzenete után zuhantak megint a tőzsdék

Donald Trump elnök pénteken újabb támadásokat intézett Jerome Powell jegybankelnök ellen, ez pedig aggodalmat keltett a befektetők körében a központi bank függetlenségével kapcsolatban, így ma jelentősen megütötték az amerikai tőzsdéket. Eközben új történelmi csúcsra került az arany árfolyama, az olajár viszont beesett az amerikai-iráni tárgyalások előrehaladásának hírére.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×