Infostart.hu
eur:
353.42
usd:
309.02
bux:
143072.29
2026. július 5. vasárnap Emese, Sarolta
Nyitókép: The ePlane Company/YouTube

Most lő ki egy e-repülős indiai start-up

Az elektromos repülőgépeket gyártó indiai startup, az ePlane Company 788 mentőrepülőgép szállításáról kötött megállapodást több mint egymilliárd dollár értékben – jelentette be a vállalat.

Az elektromos repülőgépeket gyártó indiai startup, az ePlane Company 788 mentőrepülőgép szállításáról kötött megállapodást több mint egymilliárd dollár értékben - jelentette be a vállalat.

A nem kötelező érvényű megállapodás szerint az ePlane elektromos, függőlegesen fel- és leszálló (eVTOL) repülőgépeket fog szállítani az ICATT légimentő szolgálatnak. A szolgálat India valamennyi körzetében tervezi bevetni a repülőgépeket.

A repülőgépekre leginkább az indiai nagyvárosokra jellemző forgalmi torlódások miatt van szükség. Az eVTOL járművek forradalmasíthatják a városi közlekedést. Az akkumulátorral működő repülőgépek képesek függőlegesen fel- és leszállni, így megkerülhetik a forgalmi dugókat.

Tervei szerint az ePlane 2026 második felében kezdené meg a kereskedelmi üzemelést - mondta Satya Chakravarthy alapító a Reuters hírügynökségnek adott interjúban. Kezdetben évente 100 repülőgépet gyártanának. A cég három mentőrepülőgép-prototípust fejlesztett ki, amelyekben egy pilóta, egy mentős és hordágyon egy beteg is elfér.

Az ePlane eddig 20 millió dollárt gyűjtött össze a befektetőktől. Chakravarthy, az Indian Institute of Technology-Madras professzora 100 millió dollárra tette a további finanszírozási igényt. Az összeget további prototípusok kifejlesztésére, legyártására, a típustanúsítvány megszerzésére és a kereskedelmi gyártás megkezdésére fordítják majd.

Címlapról ajánljuk
A franciák nagy nehezen lebirkózták Paraguayt, és a legjobb 8 közé jutottak a labdarúgó-világbajnokságon

A franciák nagy nehezen lebirkózták Paraguayt, és a legjobb 8 közé jutottak a labdarúgó-világbajnokságon

A németeket tizenegyesekkel kiejtő Paraguay remekül védekezett a francia szupersztárok ellen is, akik csak Mbappé 70. percben lőtt büntetőjével tudták feltörni a védelmet, ezzel 1-0-ra győztek a labdarúgó-vb nyolcaddöntőjében. Mbappé ezzel utolérte Messit és hétgólos, a franciák a Kanadát 3-0-ra legyőző Marokkóval játszanak a négy közé jutásért.

Várhatóan még nyáron új államfőt választ az Országgyűlés: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit – videó

Magyar Péter miniszterelnök videón és 12 pontban tette közzé a módosítások részleteit. Kevesebb sarkalatos törvény lesz, az országgyűlési képviselők mandátumát három ciklusra (12 évre) korlátozzák. A mai képviselők mandátumát ez nem érinti, de a következő választásoktól alkalmazandó lesz. Mennek a vármegyék és a főispánok.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit

Tisza-kormány: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit

Szombaton sincs megállás a belpolitikában: az egyetemi kuratóriumi pályázatok kiírása mellett továbbra is az uniós források és a költségvetés helyzete áll a fókuszban. Emellett napvilágot látott a kormány átfogó energiatörvény-tervezete, amely a dinamikus tarifák bevezetésével és komoly bürokráciacsökkentéssel reformálná meg a hazai árampiacot. Ezzel párhuzamosan az energiahatékonysági szabályok is szigorodnak, így az állami szervek az uniós értékhatár felett már csak közel nulla energiaigényű épületeket vásárolhatnak vagy bérelhetnek. A nap egyik legfontosabb politikai fejleményeként Magyar Péter fog beszélni arról, hogy a kormány benyújtja az Alaptörvény 17. módosítását, amelynek részleteit délután 16 órakor ismerteti egy rendkívüli bejelentésben. Szombati híreink a kormányzati munkáról percről percre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×