Minderről annak nyomán számolt be a német média, hogy az ellenzéki Baloldal Pártja a parlamentben a nyugdíjasok szorult helyzetéről kérdezte a kormányt. A kormányzati válaszból kitűnt, hogy 2022 végén 18,6 milliót tett ki a nyugdíjasok száma.
Közülük ugyanakkor több mint 1,3 millióan a nyugdíjat kiegészítő munkát vállaltak.
A kormány mindezt a német állami nyugdíjbiztosító adatai alapján közölte. Eszerint 2022. december 31-én a nyugdíjkorhatárt elértek nagy része néhány órás munkát vállalt annak érdekében, hogy a kapott nyugdíjhoz "csekélyebb összeget" hozzákeressen. A "csekélyebb összeggel" beérők száma az adatok szerint egymilliót tett ki. Ezzel szemben némelyest meghaladta a 300 ezret azoknak a száma, akiknek kevés volt a "minimális foglalkoztatás", és a hosszabb munkaidőt részesítették előnyben
Németországban 67 év a normál nyugdíjkorhatár, amikor a nyugdíjasok immár levonástól mentes nyugdíjhoz jutnak. Hivatalos adatok szerint a munkavállalók túlnyomó többsége még a nyugdíjkorhatár előtti, levonásokkal "sújtott" nyugdíjban részesült.
A Baloldal Pártjának illetékes képviselője "elviselhetetlennek" nevezte, hogy az alacsony nyugdíj miatt sokan további munkára kényszerülnek.
A német nyugdíjbiztosító szerint legalább 35 év biztosítás után az átlagos öregségi nyugdíj 2022-ben 1400 euró (556 ezer forint) volt. Az összeg nagysága a munkával töltött időszak alatti keresettől és a nyugdíjalapba történt befizetésektől függ.
A Die Welt szerint ugyanakkor nem mindig a pénzről szól a nyugdíjasok további munkavállalási kedve. A Munkaerőpiaci és Foglalkoztatáskutató Intézet 2022-es júliusi adatai szerint a munkát vállalók többsége nem az anyagiakkal indokolta mindezt. Ehelyett sokan az értelmes feladatokat, a társas kapcsolatok szükségességét és ettől elválaszthatatlanul a munkában lelt örömöt emelték ki motivációként. A pénzügyi megfontolásokat kevesebben említették