eur:
411.36
usd:
392.52
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Hannover, 2017. december 3. Alice Weidel, a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párt parlamenti frakcióvezetője beszédet mond az AfD kétnapos kongresszusának második napján Hannoverben 2017. december 3-án. (MTI/EPA/Focke Strangmann)
Nyitókép: MTI/EPA/Focke Strangmann

Az AfD elnöke szerint a brexit minta lehetne Németország számára is

Hatalomra kerülése esetén az Alternatíva Németországnak (AfD) az Európai Unió reformjára, a jelenlegi "demokratikus deficit" felszámolására törekedne a radikális jobboldali párt elnöke szerint. A Financial Times című brit lapnak nyilatkozva Alice Weidel ugyanakkor hangsúlyozta, ha ez nem sikerülne, a brexitet követendő példának tartja.

A mindenekelőtt a bevándorlás elleni harcot zászlajára tűző párt napok óta a németországi hírek főszereplője. Több mint egy héttel ezelőtt ugyanis a Correctiv nevű állítólagos tényfeltáró hírportál arról számolt be, hogy az AfD egyes politikusai is részt vettek azon a potsdami szélsőjobblódali találkozón, amelynek fő témája a Németországban tartózkodó több millió bevándorló lehetséges kitoloncolása volt.

Az AfD hosszú ideje a kereszténydemokrata CDU-tól néhány százalékkal lemaradva Németország második legnagyobb támogatottsággal rendelkező pártja. Különösen az ország keleti felében népszerű, de támogatottsága az elmúlt időszakban jelentősen erősödött a nyugati tartományokban is.

A legfrissebb, a tüntetések során végzett felmérések szerint ugyanakkor a Correctiv leleplezése után az AfD támogatottsága hosszú idő óta először csökkent. A párt az eddigi 23 százalékos támogatottsága 21,5 százalékra esett vissza, ami a Bild című lap szerint az AfD esetében két év óta a "legnagyobb méretű" csökkenés. Mindennek ellenére a párt még így is nyolc százalékkal előzi meg a kormánykoalíció legerősebb pártját, szociáldemokrata SPD-t. A népszerűségi listát 30,5 százalékkal fölényesen a CDU/CSU pártszövetség vezeti.

A Financial Timesnak adott angol nyelvű interjúban Alice Weidel megerősítette, hogy az AfD – mint azt tavaly elfogadott programra is tartalmazza – immár nem "eredendően" unióellenes. A pártelnök szerint az elsődleges célkitűzésük az EU megreformálása, mindenekelőtt a tagállamok nemzeti szuverenitásának megerősítése jegyében. Ennek keretében pedig a "demokratikus deficitek" megszüntetésének szükségességéről, ennek jegyében pedig az európai nemzetek föderációjáról beszélt.

Weidel ugyanakkor utalt pártjának arra a forgatókönyvére is, amelyet a reform kudarca esetén képviselnének. Ez pedig – mint hangsúlyozta – a "drexit" lenne, konkrétan Németország kilépése az EU-ból, mégpedig a Nagy-Britanniában 2016 júniusában tartott, a kilépést megalapozó népszavazás mintájára. Weidel szerint pártja hasonló céllal ugyancsak referendumot kezdeményezne.

"A brexit minta lehetne Németország számára is"

– hangoztatta a pártelnök, aki szerint a tagországok népeinek joga, hogy az EU-ban való bennmaradásról, a monetáris unióról és más, nemzetek feletti projektekről szavazzanak.

A német alkotmány a Weidel által felvetett referendum lehetőségét nem tartalmazza. Egy ilyen jellegű népszavazás lebonyolításához az alaptörvény módosítására lenne szükség, mégpedig mind a Bundestag, mind a Bundesrat kétharmados többségével.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×