Varga Mihály pénzügyminiszter egy Facebook-posztba pontosította az Indexnek azt a cikkét, amely arról számolt be, megszavazta a pénzügyminiszterekből álló Európai Tanács, hogy Magyarország megkaphasson egy csaknem egymilliárd euró értékű uniós támogatást, de ez nem tetszett minden tagállamnak, és itt Hollandiát, illetve a balti államokat említette a lap.
Az egyeztetésen a magyar kormány képviselő miniszter azonban bejegyzésében jelezte, hogy a Magyarországnak és Lengyelországnak a helyreállítási alapból járó támogatás folyósítását ugyanis Hollandia mellett nem csupán a litván–észt–lett hármas nem támogatta, hanem az úgynevezett „gyávák koalíciója”, vagyis a finn–dán–svéd trió sem.
Ők általánosságban érveltek a szupermérföldkövek mellett, mellékesen említve lengyeleket, magyarokat – írta Varga Mihály, és azt is leszögezte, ezek az országok mindent megtesznek azért, hogy a két országnak jogosan járó támogatásokat visszatartsák.
„Még a velünk kritikus Európai Bizottság is kitűnőre minősítette a magyar helyreállítási program módosítását, őket ez nem érdekelte. (A litván kolléga szerint még nem értek a magyar program vizsgálatának végére…) A kísérlet nem sikerült, a többség megértette és elfogadta a magyar program jelentőségét” – zárta bejegyzését Varga Mihály.
Az Európai Bizottság múlt heti javaslata alapján nemcsak Magyarország, hanem 12 másik uniós tagország is módosított a helyreállítási terven. A tanácsi jóváhagyás azt jelenti, hogy a magyar kormány hamarosan és külön feltételek teljesítése nélkül hozzájuthat az előleghez, ami a teljes összeg húsz százaléka, 920 millió euró. Ennek a pénznek a fele a következő év elején érkezik Brüsszelből, míg a fennmaradó összeg 2024 végén, de a helyreállítási pénz nagyobb részét továbbra is zárolják.