eur:
402.73
usd:
349.23
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
Nyitókép: Vesselfinder

Már akkora a gond a Panama-csatornánál, hogy visszafordulnak a hajók

A vízszint csökkenése és a forgalomkorlátozás érzékenyen érinti az energiahordozók, a fogyasztási cikkek és az élelmiszerek kereskedelmét. Egyes cégek dollármilliókat költenek arra, hogy hajóik előbbre kerülhessenek a sorban.

Két gázszállító hajó átszelte az egész Csendes-óceánt, de amikor a Panama-csatornához értek, irányt változtattak, a rendkívül száraz körülmények miatt ugyanis a vízszint annyira alacsony volt a térségben, hogy korlátozni kellett az áthaladó hajók számát – írja a Telex a Business Insider értesülése alapján.

A hatósági korlátozás következtében több átkelésre váró hajó torlódott fel a Panama-csatornánál, a két említett gázszállító – a Pyxis Pioneer és a Sunny Bright – azonban nem várakozott sokáig, hanem inkább alternatív útvonalat keresett. A két hajó Ázsiába szállított rakományt és a visszafelé vezető úton – immár üresen – ütközött torlódásba. Ezek a hajók körülbelül 158 ezer köbméter cseppfolyós földgáz szállítására alkalmasak.

Ahogy arról az Infostart is beszámolt, az Atlanti- és a Csendes-óceán közötti teherhajók átkelését biztosító útvonal üzemeltetője múlt héten bejelentette: az aszály miatt tovább csökkentik az átkelések számát a Panama-csatornán.

Az intézkedés konténerhajókat és LNG-szállítókat is érint, sőt a hajóhiány a globális szállítmányozási láncra is kihat.

A forgalom november 3-ától napi 25 hajóra csökkent, majd február közepétől fokozatosan napi 20 hajóra korlátozzák az átkelések számát. 2022-ig ez az átjáró, amelyen a világ tengeri kereskedelmének közel 6 százaléka halad át, naponta átlagosan 39 hajót fogadott.

A korlátozások miatt a hajók áthaladásának ideje robbanásszerűen megnőtt, augusztusban több mint 200 hajó volt késésben, október elejére ez a szám 95-re csökkent, ennek ellenére még mindig

több mint egy hetet vesz igénybe az áthaladás, ami normális esetben két és fél nap lenne.

A 80 kilométer hosszú csatorna közvetlen összeköttetést biztosít a Karib-tenger és a Csendes-óceán között, megkerülve a dél-amerikai kontinenst. A csatornát elsősorban az Egyesült Államok, Kína és Japán használja.

A Gatún-tó Panama legnagyobb tava és kiemelt szerepe van a hajózásban, valamint a környező települések ivóvízellátásában. Alacsony vízállása miatt kellett korlátozni a hajók forgalmát, ami miatt

számos cég dollármilliókat fizet azért, hogy járműveik előbbre kerülhessenek a nagy torlódásokban.

Minden hajónak mintegy 200 millió liter édesvíz kiürítésére van szüksége, amelyet a csatorna a Gatún és az Alajuela tavak által alkotott vízgyűjtő medencéből nyer. Az elégtelen csapadékmennyiség azonban továbbra is negatívan hat a csatornát tápláló Gatún-tóra, amelynek vízszintje 24,2 méterre csökkent, szemben az elmúlt évek azonos időszakában mért 26,6 méteres vízállásával. A csatorna hatósága szerint az esős évszak végén, novemberben, a tó vízszintje általában eléri a 27 métert, majd a száraz évszak végeztével, áprilisban valamivel 26 méter alá csökken.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 16. 05:00
×
×
×
×