eur:
404.62
usd:
368.83
bux:
0
2025. április 10. csütörtök Zsolt
Az LNG Rivers nevű tartályhajó, amely 135.000 köbméter gázt képes szállítani.
Nyitókép: Wikipédia

Dől a távoli LNG Európába

Tavalyhoz képest megháromszorozódott az Európába behozott amerikai LNG mennyisége - számolt be az InfoRádiónak a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője, Scherer Zsolt.

Azok az LNG-terminálok, amelyeket Európában építettek, sokáig csak 30 százalékos kihasználtsággal dolgoztak, miközben az ázsiai kereslet 10 év alatt 200 milliárd köbméterrel emelkedett. Csak viszonyításképp, Magyarország éves gázfelhasználása 10 milliárd köbméter körüli.

Ami a részleteket illeti, Kína 2022 első 8 hónapjában 16 milliárd köbméterrel kevesebb LNG-t használ fel, Európában pedig 37 milliárd köbméterrel több az LNG-import ugyanebben az időszakban.

"Ha megnézzük, hogy mely országokból származik ez a többlet, akkor azt látjuk, hogy

a legjelentősebb import az Egyesült Államokból származik.

Onnan 15,2 milliárd köbméterrel több cseppfolyós gáz érkezett 2022 első 7 hónapjában. Természetesen máshonnan is jelentősen több érkezik, például Algériából, Katarból" - tette világossá az InfoRádióban Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője.

Forrás: Eurostat/MEKH
Forrás: Eurostat/MEKH

Az európai igényeket - mint folytatta - úgy tudták kielégíteni, hogy egyrészt kisebb volt a távol-keleti igény, másrészt az Egyesült Államok is sokkal több LNG-t juttatott az öreg kontinensre.

A légneműsítő európai terminálok, illetve a csatlakoztató kikötők viszont - mint rámutatott - vegyes képet mutatnak:

  • Spanyolországban októberben már 80 százalékos volt az LNG-kikötők kihasználtsága
  • Lengyelország, Litvánia és a Balti-tenger 50 százalékos adatot tud felmutatni.

Ismert, a szállításhoz cseppfolyósítják a földgázt, így kerül a tartályhajókba, így juttatják el a terminálokhoz, ahol újra gázzá alakítják.

Időközben a vg.hu arról írt, hogy nagyot szakíthat Amerika legnagyobb földgáztermelője. Az orosz-ukrán háború kirobbanása után jócskán megugrott ugyanis az EQT Corporation bevétele a földgáz drágulása miatt. (A cég a honlapján azzal is hirdeti magát, hogy az Egyesült Államok LNG-készleteinek külföldre vitele, a nemzetközi forrású kőszén amerikai földgázzal való helyettesítése "a bolygó legnagyobb zöld kezdeményezése és a világ legjobb fegyvere az éghajlatváltozás kezelésére".)

A háború előtti brit hőegységenkénti (mmBtu) 4 dolláros ár több mint kétszeresére emelkedett. Az enyhe őszi hónapok és az európai tárolók feltöltése után újra 5 dollár alá esett a jegyzés, de közeleg a tél, és a hidegebb időjárás miatt ismét emelkedő trendben mozog a gázár. Jelenleg 7 dollár/mmBtu környékén jár az árfolyam, és könnyen elérheti az előző hónapokban látott csúcsokat is.

Érdekes azonban, hogy ez még így is töredéke az európai árnak. A 7 dollár/mmBtu átszámítva csak 23 euró/MWh, ami nagyjából az egyötöde az európai 125 eurós árnak. Ráadásul ez ismét emelkedik, ami az amerikai árakat is még feljebb húzhatja.

Jövőre az EQT bevétele 10,3 milliárd dollárra emelkedhet a várakozások szerint, ami közel

70 százalékos növekedést jelent

az idei évhez képest.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Palkovics László: szintetikus adatok és dupla MI – a jövő már elkezdődött

Palkovics László: szintetikus adatok és dupla MI – a jövő már elkezdődött

Ha megkérdezzük az embereket, hogy ők mit is gondolnak erről, inkább félnek tőle. Azt javaslom mindenkinek, hogy legyünk ettől nagyon boldogok – mondta a mesterséges intelligenciáról Palkovics László kormánybiztos. Beszélt a jogi szabályozásról, a szükséges szuperkomputerekről, valamint arról is, hogyan lehet felhasználni az utóbbi években robbanásszerűen fejlődő digitális technikát az egészségügyben vagy az oktatásban.

Így lehet Magyarország a Trump-vámpolitika relatív nyertese

Területenként más-más célja van Donald Trump vámpolitikájának – vélekedett az InfoRádió GeoTrendek című magazinműsorában Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője. Az amerikai elnök szerinte egyszerre kezd kereskedelmi háborúba, csökkenti külkereskedelmi deficitét és kerül zsarolási pozícióba. Arról is beszélt, hol keresi a kiskaput Magyarország, amely veszteségminimalizálásra törekedhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.10. csütörtök, 18:00
Nyeste Orsolya az Erste vezető elemzője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Óriási emelkedéssel indul a nap a tőzsdéken

Óriási emelkedéssel indul a nap a tőzsdéken

Tegnap hatalmas emelkedést láthattunk Amerikában, miután Donald Trump bejelentette, hogy egy 90 napos szünetet rendel el azon országok számára, amelyek nem vezettek be megtorló (visszavágó) vámokat az Egyesült Államokkal szemben. Ezt követően ma reggel Ázsiában is óriási pluszokat láthatunk, legalábbis Kína, valamint hongkong kivételével, ugyanis amíg a világ többi része örülhetett, addig Kína nem úszta meg: az amerikai elnök 125 százalékos vámot vetett ki az ázsiai országra. A határidős részvényindexek alapján Európában, így a magyar tőzsdén is nagy emelkedéssel indulhat majd a nap. Gazdasági események szempontjából amerikai inflációs és munkanélküliségi adatokra ajánlott ma figyelni a vámháborús fejlemények mellett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×