eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Palesztinok egy izraeli légitámadásban összedőlt ház romjai között a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Juniszban 2023. október 24-én. A Hamász október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, ahol meggyilkoltak több mint 1400 embert, háromezret megsebesítettek, körülbelül 220 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint a Hamász elleni izraeli válaszcsapások palesztin halálos áldozatainak száma ötezerre emelkedett, a sebesülteké pedig meghaladja a 15 ezret a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/AP/Mohammed Dahman

Jelentés: a Gázai övezetben 16 éve tart a visszafejlődés

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) szerint Gázának több milliárd dollárnyi nemzetközi gazdasági segélyre van szüksége, hogy kompenzálja a gazdaságát évek óta sújtó korlátozásokat.

A palesztin terület 2022-es gazdasági fejlődéséről szóló, szerdán közzétett jelentésében a szervezet hangsúlyozta, hogy a Gázai övezet siralmas gazdasági helyzetben van, és a helyreállításhoz jelentős gazdasági segítséget kell nyújtania az adományozóknak és a nemzetközi közösségnek.

A dokumentumban az adományok szükségessége mellett azt is kiemelték, hogy azokkal nem lehet kiváltani a korlátozások és a lezárások megszüntetését, továbbá azt, hogy Izrael és minden fél vállalja a nemzetközi jog szerint rájuk háruló felelősséget.

Richard Kozul-Wright, az UNCTAD globalizációval és fejlesztési stratégiákkal foglalkozó igazgatója Genfben újságíróknak arról beszélt: nehéz felmérni, hogy Gázának valójában mekkora összegre lesz szüksége, amíg a jelenlegi konfliktus meg nem szűnik. "De több milliárd dollárról lehet szó" - tette hozzá.

Az UNCTAD jelentése hangsúlyozta, hogy

a Gázai övezetben "16 éve tart a visszafejlődés", és lehetetlen megjósolni az Izrael és a Hamász közötti konfliktus gazdasági következményeit.

A segélyek 2008 és 2022 között jelentősen visszaestek: a korábbi kétmilliárd dollárról (729 milliárd forintról), a tavalyi 550 millió dollárra (200 milliárd forintig). A gázai lakosság csaknem fele munkanélküli, és több mint fele szegénységben él - hívta fel rá a figyelmet a jelentés.

A határok lezárása és az ismétlődő katonai műveletek a gazdaság és intézmények összeomlásának ördögi körét indították el, ami Gáza leépüléséhez vezetett. Ennek nemcsak rövidtávú hatásai vannak, a közvetett, és hosszú távú hatások a jövő nemzedékeit is érintik a dokumentum szerint.

(A nyitóképen: Palesztinok egy izraeli légitámadásban összedőlt ház romjai között a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Juniszban 2023. október 24-én.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×