eur:
406.5
usd:
376.89
bux:
76600.22
2024. november 8. péntek Zsombor
Palesztinok egy izraeli légitámadásban összedőlt ház romjai között a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Juniszban 2023. október 24-én. A Hamász október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, ahol meggyilkoltak több mint 1400 embert, háromezret megsebesítettek, körülbelül 220 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint a Hamász elleni izraeli válaszcsapások palesztin halálos áldozatainak száma ötezerre emelkedett, a sebesülteké pedig meghaladja a 15 ezret a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/AP/Mohammed Dahman

Jelentés: a Gázai övezetben 16 éve tart a visszafejlődés

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) szerint Gázának több milliárd dollárnyi nemzetközi gazdasági segélyre van szüksége, hogy kompenzálja a gazdaságát évek óta sújtó korlátozásokat.

A palesztin terület 2022-es gazdasági fejlődéséről szóló, szerdán közzétett jelentésében a szervezet hangsúlyozta, hogy a Gázai övezet siralmas gazdasági helyzetben van, és a helyreállításhoz jelentős gazdasági segítséget kell nyújtania az adományozóknak és a nemzetközi közösségnek.

A dokumentumban az adományok szükségessége mellett azt is kiemelték, hogy azokkal nem lehet kiváltani a korlátozások és a lezárások megszüntetését, továbbá azt, hogy Izrael és minden fél vállalja a nemzetközi jog szerint rájuk háruló felelősséget.

Richard Kozul-Wright, az UNCTAD globalizációval és fejlesztési stratégiákkal foglalkozó igazgatója Genfben újságíróknak arról beszélt: nehéz felmérni, hogy Gázának valójában mekkora összegre lesz szüksége, amíg a jelenlegi konfliktus meg nem szűnik. "De több milliárd dollárról lehet szó" - tette hozzá.

Az UNCTAD jelentése hangsúlyozta, hogy

a Gázai övezetben "16 éve tart a visszafejlődés", és lehetetlen megjósolni az Izrael és a Hamász közötti konfliktus gazdasági következményeit.

A segélyek 2008 és 2022 között jelentősen visszaestek: a korábbi kétmilliárd dollárról (729 milliárd forintról), a tavalyi 550 millió dollárra (200 milliárd forintig). A gázai lakosság csaknem fele munkanélküli, és több mint fele szegénységben él - hívta fel rá a figyelmet a jelentés.

A határok lezárása és az ismétlődő katonai műveletek a gazdaság és intézmények összeomlásának ördögi körét indították el, ami Gáza leépüléséhez vezetett. Ennek nemcsak rövidtávú hatásai vannak, a közvetett, és hosszú távú hatások a jövő nemzedékeit is érintik a dokumentum szerint.

(A nyitóképen: Palesztinok egy izraeli légitámadásban összedőlt ház romjai között a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Juniszban 2023. október 24-én.)

Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Molnak ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×