Infostart.hu
eur:
377.93
usd:
319.42
bux:
130030.34
2026. február 9. hétfő Abigél, Alex
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel közösen tartott budapesti sajtótájékoztatón 2022. december 13-án. Megvalósultak a magyar kormány által júniusban kitűzött célok, jelentette ki a területfejlesztési miniszter, miután az uniós tagállamok nagykövetei december 12-én pozitívan értékelték a koronavírus-járvány utáni gazdasági helyreállítást segítő uniós források lehívását lehetővé tevő magyar helyreállítási tervet és annak hivatalos elfogadását javasolták az Európai Unió Tanácsának.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

V4: mélyítené az együttműködést Navracsics Tibor

A visegrádi négyek (V4) együttműködésének mélyítését szorgalmazta a területfejlesztési miniszter pénteken Budapesten, egy nemzetközi konferencián.

Navracsics Tibor kijelentette: "ahhoz, hogy sikeresek legyünk", sokkal mélyebb V4-es együttműködésre van szükség.

Visegrádi Nyári Akadémia címmel a regionális együttműködési lehetőségekről rendezett konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Waclaw Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet (WFI) az NKE Ludovika téri főépületének Dísztermében.

Navracsics Tibor A Visegrád a háború árnyékában című panelbeszélgetésen Magyarországot az érzelmileg leginkább elkötelezett országnak nevezte a V4-es együttműködésben. Úgy vélte, Csehország és Szlovákia pragmatikus és geopolitikai okok miatt, a lengyelek pragmatikus és érzelmi alapon tagjai a V4-nek.

Hangsúlyozta, hogy a migrációs kérdés kezelése során nagyon jól tudnak együttműködni a tagországok, az ukrajnai háború és Oroszország agressziója miatt azonban számos nézeteltérés és vita került felszínre. Leszögezte, a magyar kormány szerint azonnali tűzszünetre és igazságos békére van szükség Ukrajnában.

Jelezte, most a V4-es politikai együttműködés megerősítésre és jelképes gesztusokra lenne szükség.

A rendezvény résztvevőit videoüzenetben köszöntötte Novák Katalin köztársasági elnök, hangsúlyozva: az eseményen megjelent fiatalok jelentik a visegrádi négyek együttműködésének jövőbeli garanciáját.

Kiemelte a WFI tevékenységének jelentőségét a magyar-lengyel barátság erősítésében, és hangsúlyozta a közép-kelet-európai országok regionális együttműködésének fontosságát az ukrajnai háború idején.

Mernyei Ákos Péter, az NKE nemzetközi főigazgatója köszöntőjében Deli Gergely rektor nevében is üdvözölte a résztvevőket. Aláhúzta, a V4-es tagországok olyan eredményeket tudnak elérni együtt, amelyekre külön-külön képtelenek lennének.

Maciej Szymanowski, a WFI igazgatója kiemelte, hogy az intézet is részt vett a dél-lengyelországi Krasiczynban immár 6. alkalommal a minap megrendezett lengyel-magyar nyári egyetemen.

A lengyel kancelláriát vezető és a konferenciára videokapcsolaton keresztül bejelentkező Marek Kuchcinski közölte, hogy az ukrajnai háború miatt Varsó már a hazai össztermék (GDP) 4 százalékát fordítja hadserege fejlesztésre és honvédelemre.

Kitért arra is: Németország, Franciaország és az Egyesült Államok távolodik egymástól, és erősödik az izoláció az Európai Unió (EU) nyugati tagállamai között is. Az EU-n belül nő a föderalizmus és az Európai Parlament hatalmának erősítése iránti igény. Egy ilyen helyzetben a V4 országai az elmúlt 4-5 évben a legerősebb gazdasági növekedést mutatták az EU-n belül, és Németország legfontosabb gazdasági partnereivé váltak. Aláhúzta, hogy ennek a gazdasági sikernek a receptje a V4-es együttműködés.

Kijelentette, hogy a V4-es országok feladata, hogy elhárítsák a jól ismert "Oszd meg és uralkodj!" elvet, amelyet Moszkva és Brüsszel is használ. Minden háború, így az ukrajnai háború is, megerősíti a regionális együttműködést, és erre fokozottan szükség van a varsói és a budapesti kormány között - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk

Figyelmeztetnek a kutatók: vannak ételek, amelyek olyan veszélyesek, mint a dohányzás

Jobban hasonlítanak a dohányzásra az ultrafeldolgozott élelmiszereknek, mint a gyümölcsökre vagy a zöldségekre – állapították meg amerikai kutatók egy friss tanulmányban. Neves amerikai egyetemek szakemberek szerint ezeket is úgy tervezték, hogy függőséget alakítsanak ki, ezért jóval szigorúbb szabályozásra lenne esetükben szükség.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Brutális orosz dróneső zúdult  Zaporizzsjára, új válaszcsapást jelentett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Brutális orosz dróneső zúdult Zaporizzsjára, új válaszcsapást jelentett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Zajlanak a háromoldalú tárgyalások az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna között, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban aggodalmait fejezte ki annak kapcsán, hogy szerinte titokban, Kijev kihagyásával születhet megállapodás a háború ügyében. Ukrajna Neptun rakétákkal támadta az orosz infrastruktúrát, miközben Oroszország az éjszaka folyamán csaknem 300 drónt lőtt ki Zaporizzsja területére. Oroszország bejelentette: elfogták a férfit, akit a Vlagyimir Alekszejev tábornok elleni merénylettel gyanúsítanak. Zelenszkij újabb szankciókról tett bejelentést, melyekkel az orosz fegyvergyártásra és annak finanszírozására mérne csapást az ukrán állam, sőt, a szankciókat az Európai Unió is átveheti.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×