Az államfő Zbigniew Rau külügyminiszternek a lengyel diplomácia idei céljait bemutató beszédét hallgatta meg a parlamenti alsóházban. Későbbi sajtóértekezletén Duda helyeselte, hogy Rau hangsúlyozta a lengyel-amerikai szövetség jelentőségét.
"Egyértelmű, hogy ez a legfontosabb annak fényében, amit a keleti határunkon túl látunk" - utalt az elnök az ukrajnai háborúra. Úgy vélte: Közép-Európa biztonságát csak a jelentős katonai képességekkel rendelkező nagyhatalom, az Egyesült Államok garantálhatja.
Nemcsak Lengyelország, nemcsak a keleti NATO-szárny, hanem egész Európa biztonságát az euroatlanti kapcsolatok szorosabbá tételével lehet megerősíteni - hangsúlyozta Andrzej Duda.
"Teljes mértékben ellenzünk minden európai szeparatizmust" - jelentette ki. Ez a fajta törekvés nem állta meg a helyét Európa történelmének legutóbbi több mint száz évében - vélekedett. Felidézte az Egyesült Államok szerepét az első, majd a második világháború európai kifejletében, a hitlerizmus legyőzésében, majd a kommunizmus európai terjedésének megállításában.
Mindez a lengyel elnök szerint bebizonyította, mennyire fontos a transzatlanti partnerség, és "milyen messzemenő garanciákat nyújt a biztonság és a béke számára".
Zbigniew Rau programbeszédében az európai biztonság egyik alappillérének nevezte a transzatlanti együttműködést, és bejelentette:
a varsói kormány tartós amerikai katonai jelenlétre fog törekedni Lengyelország területén.
A külügyminiszter később újságíróknak Emmanuel Macron minapi nyilatkozatát is kommentálta, amelyben a francia elnök Európa "stratégiai autonómiáját" szorgalmazta erőteljes euroatlanti partnerség helyett. "Számunkra a stratégiai autonómia nem a transzatlanti közösség geopolitikai alternatívája"- jelentette ki Rau. "Minél erősebben ágyazódik be Európa a transzatlanti közösségbe, annál nagyobb biztonságban vagyunk" - tette hozzá a lengyel külügyminiszter.