Az iráni ajatollah unokahúga, Farideh Moradhani eredetileg mérnökként végzett, néhai édesapja pedig ismert iráni ellenzéki személyiség volt és Hamenei nővérét vette feleségül. Moradhani videóüzenete most villámgyorsan terjed az interneten, miután a HRANA iráni ellenzéki hírügynökség bejelentette: Moradhanit november 23-án letartóztatták.
„Ó, szabad emberek, álljatok mellénk és mondjátok meg kormányaitoknak, hogy ne támogassák tovább ezt a gyilkos és gyermekeket gyilkoló rezsimet – kérte Moradhani a felvételen. – Ez a rezsim nem tartja be egyetlen vallási szabályát sem, és nem ismer más uralmat, csak az erőszakot és a ragaszkodást a hatalomhoz.”
A HRANA szerint november 26-ig
450 iráni tüntetőt öltek meg az országos demonstrációk több mint két hónapja során, beleértve 63 kiskorút is.
A hírügynökség szerint az iráni biztonsági erők 60 tagja is meghalt, 18 173 tüntetőt pedig őrizetbe vettek.
Az iráni társadalom valamennyi rétegéből érkező tiltakozók, akik megkérdőjelezik az iszlám köztársaság legitimációját, a tüntetéseken Hamenei képeit égették és az síita vallási vezetés bukását követelték.
A mostani demonstrációk az egyik legjelentősebb tiltakozást jelentik az ország vallási elitjével szemben az 1979-es iszlám forradalom óta.
Moradhani üzenetét pénteken töltötte fel a YouTube videómegosztó portálra Franciaországban élő bátyja, Mahmud Moradhani, aki az „Iszlám Köztársaság ellenfeleként” hivatkozik magára Twitter-fiókján, majd később közismert iráni emberi jogi aktivisták is megosztották a felvételt.
Mahmud Moradhani november 23-án jelentette be nővére letartóztatását, aki egy bírósági idézésnek eleget téve éppen a teheráni ügyészi hivatalba tartott. Farideh Moradhanit az év első felében már letartóztatta az iráni hírszerzési minisztérium, de később óvadék ellenében szabadlábra helyezték.
A HRANA szerint jelenleg a teheráni Evin börtönben tartják fogva.
Csütörtökön az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa nagy többséggel úgy döntött: új vizsgálóbizottságot hoz létre, amely a teheráni rezsim kormányellenes tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépését fogja kivizsgálni.
Az iszlám köztársaság legfelső vezetőinek rokonaitól érkező rendszerellenes bírálatok nem példanélküliek: 2012-ben Akbar Hásemi Rafszandzsáni néhai iráni elnök lányát „államellenes propaganda” miatt börtönbüntetésre ítélték. Faezeh Hásemi Rafszandzsánit idén májusban ismét bíróság elé állították arra hivatkozva, hogy nyilvánosan bírálta Teheránnak azt a kérését, hogy a Forradalmi Gárda kerüljön le az amerikai feketelistáról, valamint sértő kijelentést tett Mohamed prófétáról.
A tiltakozások az után kezdődtek, hogy az erkölcsrendészet őrizetében meghalt a kurd nemzetiségű, 22 éves Mahsza Amini, akit azért tartóztattak le, mert nem megfelelően viselte a kötelező fejkendőt. Szemtanúk szerint a rendőrautóban megverték.