eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
II. Erzsébet brit királynő emléktárgyakat néz egyik kutyája társaságában a windsori kastélyban 2022. február 4-én.  A 95 éves II. Erzsébet brit királynő platinajubileumát, vagyis trónra lépésének 70. évfordulóját február 6-án ünneplik Nagy-Britanniában. II. Erzsébet a negyvenedik uralkodó az angol trónon azóta, hogy azt Hódító Vilmos 1066-ban megszerezte. A brit uralkodó minden idők leghosszabb ideje hivatalban lévő, és a világ jelenlegi legidősebb államfője.
Nyitókép: MTI/AP/PA Pool/Steve Parsons

Sárközi Mátyás: szeretett és tisztelt uralkodót veszített az Egyesült Királyság

Az InfoRádió londoni tudósítója emlékezik a 96 éves korában elhunyt II. Erzsébet királynőre.

Kilencvenhat éves korában, kedvenc pihenőhelyén, a skóciai Balmoral kastélyban elhunyt az Egyesült Királyság legmagasabb kort megért és leghosszabb ideig, hetven évig trónon volt uralkodója, a tizennégy tagú Brit Nemzetközösség és az anglikán egyház feje, II.Erzsébet.

A királynő már régebben gyengélkedett, immár orvosi felügyelet alatt állt, járni szinte nem tudott. Csütörtökön elutazott hozzá Balmoralba hitvesével a trónörökös, a hetvenéves Károly herceg.

Júliusban még megjelent családja körében, világoskék kabátban, kalapban otthona, a londoni Buckingham-palota erkélyén, hogy üdvözölje a platinajubileum alkalmából őt köszöntő tömeget.

Amikor 1956-ban magyar menekültként Angliába kerültem, tapasztalhattam, mennyire népszerű a fiatal, akkor 30 éves királynő, akinek az apját, az 1952-ben elhunyt VI. György királyt még a köztársaságpártiak is becsülték, amiért a második világháború alatt kiállt a hitleri fasizmus ellen, az üldözöttek védelmében. Erzsébet királynő maga is rászolgált a népszerűségre.

Tudjuk róla, hogy magyar vér is csörgedezett ereiben, hiszen apai ükanyja, a Windsorok őse, Rhédey Klaudia grófnő volt. Készült arra, hogy jó uralkodó és egyházfő legyen, jogot és vallástörténetet tanult, utóbbit egyenesen a canterbury érsektől, de nem volt elzárkózó, leánykorában cserkészcsapatot szerveztek számára, hogy szocializálódjon.

Hogy milyen vonzó és attraktív egyéniség volt, azt Magyarország is megtapasztalta 1993-ban, amikor részben a versenylótenyésztés iránt érdeklődő férje, Fülöp edinburgh-i herceg kezdeményezésére ellátogatott Budapestre, Kecskemétre és Bugacra 1993. április 4-én Rolls-Royce gépkocsiján az Országházhoz hajthatott, hogy a Parlamentben beszédet mondjon.

Egy uralkodónak sok közfeladatot kell ellátnia és II. Erzsébet ebben a gyakran megerőltető munkában mindig odaadással vett részt. Már igen gyenge volt, amikor Balmoralban fogadta Liz Truss konzervatív párti vezetőt, a kijelölt miniszterelnököt, hogy beiktassa hivatalába. Az évek során 15 alkalommal iktatott be új kormányfőt. Eddig a londoni Buckingham-palota volt e ceremóniák színhelye, most gyengesége miatt Balmoral. De botra támaszkodva, széles mosollyal nyújtott kezet Liz Trussnak.

Az utóbbi napokban felmérés készült arról, hogy jó királynő volt-e II. Erzsébet. A válaszolók 84 százaléka látja úgy, hogy hasznos munkát végzett, megfelelően uralkodott, szerették és tisztelték.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×