eur:
409.66
usd:
389.32
bux:
78943.67
2024. november 20. szerda Jolán
NATO-katonák páncélozott járművei Andrzej Duda lengyel és Gitanas Nauseda litván elnök látogatása alatt az északkelet-lengyelországi Szypliszki közelében 2022. július 7-én. Szypliszki a lengyel-litván határ vonalán, a Fehéroroszország és a balti-tengeri orosz exklávé, a Kalinyingrádi terület között húzódó, és emiatt nagy stratégiai jelentőségű úgynevezett Suwalki-folyosón fekszik.
Nyitókép: MTI/PAP/Artur Reszko

Varsó Európa legerősebb hadseregét építi

Lengyelország hamarosan legalább a duplájára akarja növelni a hadsereg létszámát. A már meglévő négy hadosztály mellé még két újat szeretnének létrehozni.

" A lengyel hadsereg legyen olyan erős, hogy elrettentse a gonosz birodalmát, ami a határaink mentén született újjá" – idézte Mariusz Blaszczak lengyel nemzetvédelmi minisztert a g7.hu.

A portál emlékeztet rá, hogy Lengyelországban folyamatos a katonák toborzása. Az újoncok havi, nettó 380 ezer forintnak megfelelő illetményt kapnak, ami annyira vonzó, hogy már két-háromezren is jelentkeztek.

Ezzel párhuzamosan

Varsó a második válgháború óta legjelentősebb fegyverbeszerzési programját hajtja végre.

4,7 milliárd dollárért 250, legmodernebb változatú, M1A2 SEPv3 típusú amerikai harckocsit vásárol. Ezt további 300 dél-koreai K2 "Black Panther" tankkal egészíti ki, amit még helyben is gyártani fognak. A már meglévő 247 német, Leopard-2 A4 és A5-ös harckocsival együtt Lengyelországnak 2026-ra legalább ezer korszerű páncélosa lesz.

Ezzel övék lesz Európa legerősebb szárazföldi hadereje.

A lengyel katonai erőt jelentősen megnöveli az az 500 M142 HIMARS amerikai rakéta-sorozatvető is, amelyek vásárlásáról júniusban állapodtak meg. Ezekhez a lengyelek megkapják a 300 kilométeres hatótávolságú ATACMS rakétákat, így precíziós, mélységi csapásokra lesznek képesek. (Ezekből a fegyverekből Ukrajna eddig csak nyolcat kapott, de már azok is súlyos veszteséget okoztak az oroszoknak.)

Emellett új támadóhelikoptereket vesznek és nagyobb mennyiséget szereznek be a már világhírnévre szert tett török Bayraktar TB2-s drónokból is.

Varsó a légvédelmet is alaposan megerősíti. Egyrészt 32 ötödik generációs F-35-ös vadászgéppel, másrészt új légvédelmi rakétákkal. A 25-40 kilométeres közepes hatótávolságú brit CAMM rakétákat a nagy hatótávolságú amerikai Patriot-rendszer egészíti majd ki. Utóbbiból eddig nyolcat rendeltek, de már bejelentették az igényt tovább hat rakétarendszerre is. A fejlesztéseket a haditengerészet nagyarányú minőségi és mennyiségi bővülése teszi teljessé.

A lengyelek mind létszámában, mind pedig fegyverzetében olyan haderőt akarnak létrehozni, amely önmagában is képes lenne feltartóztatni egy esetleges orosz–belorusz támadást. Egy 2021-ben, a lengyel katonai akadémián tartott komplex, szimulációs gyakorlaton egy esetleges orosz támadást modelleztek. Az eredmény kiábrándító volt: az oroszok öt nap alatt elfoglalhatnák Varsót, miközben 60 százalékos veszteséget okoznának a lengyel hadseregnek.

A védelmi fejlesztések ügyében Lengyelországban

szinte teljes a társadalmi és politikai összhang.

Varsó már egy ideje többet költ erre, mint a GDP 2 százaléka, amit egyébként a NATO minden tagállamától elvár. 2022-re a lengyelek a GDP-jük 2,4 százalékának megfelelő összeget fordítják védelmi kiadásokra, ám még ezt is szeretnék megemelni 3 százalékra. Ezzel az USA és Görögország mellett Lengyelország költené a legtöbbet a NATO-n belül védelemre. Mindenesetre azt már sikerült Varsónak elérnie, hogy az Európában állomásozó amerikai 5. hadtest parancsnoksága átkerüljön Poznanba.

Ha sikerül véghez vinni a haderőfejlesztési terveket, akkor a Lengyelország nemcsak a térség meghatározó katonai hatalma lehet, hanem

már a világpolitikában is számolni kell majd Varsóval.

Kérdés persze, hogy a jelenlegi gazdasági recesszió lehetővé teszi-e mindezt.

Címlapról ajánljuk

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Donald Trump hadat üzent a mélyállamnak, de lehet, egyetlen dolog vezérli az egészben

Donald Trump hadat üzent a mélyállamnak, de lehet, egyetlen dolog vezérli az egészben

Bár a választás óta alig telt el bő két hét, Donald Trump megválasztott amerikai elnök egyre-másra jelöli a minisztereket és tanácsadókat a januárban hivatalba lépő kormányába. Noha néhány kinevezés papírformának tekinthető, és párnak akár örültek is washingtoni berkekben, Trump kiszemeltjei közül többen még saját pártjukon belül is port kavartak ellentmondásos múltjuk, vitatott álláspontjaik vagy tapasztalatlanságuk miatt. A Fehér Ház és a minisztériumok kulcsait 2025. január 20-án átvevő republikánus adminisztráció a status quo és az úgynevezett „deep state” felszámolását ígéri, egyetlen egy szempont azonban még ezeknél is fontosabb lehet Trump számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×