A természeti csapás sötétségbe borította Japán északkeleti részét, kulcsfontosságú közlekedési kapcsolatokat tönkretéve és négy halálos áldozatot követelve. A térségben található cégek, köztük a Toyota és a chipgyártó Rensas még dolgoznak a károk felmérésén, de valószínű, hogy a földrengés miatt a globális ellátási láncban ismételt problémák jelennek majd meg - az autóipar, a mobiltelefongyártás és a műszaki cikkek is érintettek lehetnek - írja a Reuters.
A földrengés felidézte a 2011. március 11-én bekövetkezett 9,1-es erősségű földmozgás emlékét, amely Fukusima prefektúrában következett be. A földrengés és az azt követő cunami károkat okozott a fukusimai atomerőműben is. A mostani földrengés kapcsán a sinkanszen nagy sebességű vonathálózat egy járatának közlekedését határozatlan időre felfüggesztették, és legalább egy autópálya-útvonalat lezártak, hogy biztonsági ellenőrzéseket végezhessenek.
Háztartások ezrei maradtak áram nélkül
"Ez más érzés volt, mint a 2011-es rengés, de hatalmas. Kapaszkodnom kellett, hogy talpon maradjak" - mondta Aoi Hosino, aki egy fukusimai bár tulajdonosa, akkor is vendégei voltak, amikor a rengés bekövetkezett. Az ő kára minimális volt, de nem mindenki járt így. Egyes területeken az épületek homlokzata részben lehullott, volt, ahol háztető csúszott a parkoló autók fülé és az autópályák egyes részei is megrepedtek.
Fukusimától mintegy 300 km-re délre, a főváros, Tokió egyes részein a rengés után azonnal elment az áram, de a legtöbb háztartásban három órán belül visszatért a szolgáltatás,
5775 háztartás azonban helyi idő szerint csütörtök délben még áram nélkül volt.
A következő napokban is várnak rengéseket
Kisida Fumio miniszterelnök közlése szerint négy ember halt meg. A kormány fokozott készültségben lesz a következő két-három napban várható további erős rengések lehetősége miatt. 107 sérültje is van a földrengésnek, amely a vízszolgáltatásban is okozott fennakadásokat:
4300 háztartás maradt víz nélkül
helyi idő szerint csütörtök délelőtt.
A Renesas, az autóipari chipek egyik fő beszállítója közölte, hogy két félvezetőgyárban felfüggesztette a termelést, egy harmadikban pedig részben leállította a termelést.
Komoly cunamikár nincs
Az eredetileg 7,3-as erősségű, de később a Japán Meteorológiai Ügynökség által 7,4-es erősségűre módosított rengés helyi idő szerint 23:36-kor következett be Fukusima prefektúra partjainál, 60 kilométeres mélységben. A földmozgás az ország 12 prefektúráját érintette. Ezt követően cunamiriadót adtak ki, de később visszavonták. Egyes területekről a tengerszint emelkedését jelentették, de komolyabb károkról eddig nem érkezett jelentés.
A rengés után egyetlen atomerőműben sem jelentettek rendellenességet, bár a hatóságok korábban azt mondták, hogy a megbénult erőmű egyik turbinaépületében tűzriadó lépett életbe.
A gyártók közölték, hogy megpróbálják felmérni a térségben lévő létesítményeikben keletkezett lehetséges károkat. A Toyota két gyárban is törölte a nappali műszakot. A sinkanszen leállítása miatt mentesítő járatokat indítottak. A menetrend szerinti közlekedés helyreállításáról eddig nem döntöttek.