eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszél a párt kolozsvári kongresszusán 2019. február 23-án. A küldöttek  újraválasztották Kelemen Hunort a szövetség elnökévé.
Nyitókép: Biró István

Kelemen Hunor: nem minden áron, de cél a kormányzati részvétel

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke az InfoRádiónak azt mondta, nem feltételek nélkül és nem mindenkivel, de valóban szeretne kormányra kerülni az RMDSZ Romániában.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség nem elégszik meg államtitkári tisztségekkel, hanem miniszterekkel is részt akar venni a jobbközép Nemzeti Liberális Párttal (PNL) közösen alakítandó kormányban a december 6-i parlamenti választások után – írta politikai értesüléseire hivatkozva pénteken a liberális Adevarul című hírportál, amely hosszú elemzést is készített a véleménye szerint valószínű szándékokról és célokról.

Az InfoRádió megkereste az RMDSZ-t, amelynek elnöke nyilatkozott a cikk kapcsán.

"Nem szégyen az, ha egy politikus kormányozni akar, ez a politika egyik velejárója", kell ahhoz, hogy egy párt a programját megvalósítsa. "Mi is szeretnénk egy olyan helyzetet, amikor megkerülhetetlenek vagyunk a parlamentben és kormányzati tényezőként próbáljuk a programunkat megvalósítani. Hogy erre lehetőség lesz-e december 6-a után, nem tudom. Ha ki lehet alakítani egy olyan kormányprogramot és egy olyan többséget, ahol a romániai magyar közösség érdekeit képviselve egyről a kettőre jutunk, beleértve a román–magyar kapcsolatokat is országon belül és a két ország között, akkor

a kormányzati eszközt nem fogjuk elutasítani"

– mondta Kelemen Hunor.

Az RMDSZ legutóbb 2014-ben volt kormányban néhány hónapig. A kormányzati szerepvállalás tehát nem mindenáron és nem mindenkivel jöhet szóba. A kormányzat struktúrája miatt e részvétel miniszteri szintet jelent.

Olyan Romániát szeretnének, ahol mindenki biztonságban érzi magát.

Ennek elmondása szerint két része van. "Az egyik az identitás megőrzésének, megerősítésének, újratermelésének biztonsága, a cél, hogy ezt ne kérdőjelezze meg senki, és tisztelje az ország minden intézménye, és lehetőleg a polgárok nagy többsége. A másik kiemelt része a biztonsághoz való ragaszkodásnak az egzisztenciális terület: a munkahelyek védelme, újak teremtése, gazdasági fejlődést biztosítani, ennek feltételeit létrehozni. Ma a járvány miatti egészségügyi helyzet mellett mindenki ezt tartja a legfontosabbnak" – sorolta az RMDSZ elnöke.

Összegzésként úgy fogalmazott: olyan Romániára vágynak, amelyben az erdélyi magyar ember otthon érzi magát, és tud jövőt tervezni a családja, a vállalkozása számára, és ez nem kerül veszélybe semmilyen értelemben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×