eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidenciáról, a Downing Street 10-ből 2020. október 6-án. Johnson a nap folyamán részt vesz és felszólal a kormányzó Konzervatív Párt online kongresszusán.
Nyitókép: MTI/EPA/Will Oliver

Brexit: elérkezett a Boris Johnson által emelgetett határidő

Boris Johnson brit miniszterelnök közölte az Európai Unió vezetőivel, hogy a csütörtökön kezdődő kétnapos EU-csúcsértekezlet eredményeinek ismeretében dönt az Egyesült Királyság és az unió jövőbeni kapcsolatrendszerét érintő további brit lépésekről.

A Downing Street szerda éjjeli tájékoztatása szerint Johnson szerda este telefonon beszélt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács vezetőjével.

A londoni kormányfői hivatal szóvivője szerint Johnson hangsúlyozta, hogy kívánatos lenne a megállapodás elérése, ugyanakkor hangot adott csalódottságának is amiatt, hogy az elmúlt két hétben nem sikerült jelentősebb haladást elérni.

Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján 11 hónapos átmeneti időszak kezdődött, amelynek legfontosabb célja az, hogy időt biztosítson a megállapodásra a majdani kétoldalú kapcsolatrendszer feltételeiről.

A december 31-én lejáró átmeneti időszak végéig a brit kormány mindenekelőtt

átfogó szabadkereskedelmi megállapodást kíván elérni az EU-val.

A Downing Street tájékoztatása szerint a brit kormányfő a két uniós vezetővel tartott szerda esti megbeszélésén közölte, hogy várja a beszámolót az EU-csúcstalálkozó eredményeiről, és ezeket értékelve vázolja majd fel az Egyesült Királyság következő lépéseit.

A jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszerről folyó tárgyalássorozat legutóbbi, kilencedik fordulója október 2-án érdemi eredmény nélkül befejeződött, és azóta nem hangzottak el konkrét bejelentések további hivatalos fordulók megtartásáról.

Johnson azonban a hétvégén telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel és Angela Merkel német kancellárral, és mindkettejüknek kijelentette: a brit kormány megállapodásra törekszik, de ennek érdekében néhány napon belül előrelépést kell elérni a továbbra is jelentős nézetkülönbségek áthidalásában, mindenekelőtt a halászat szabályozásában és az egyenlő versenyfeltételek ügyében.

A brit miniszterelnök szerint ennek érdekében a brit és az uniós tárgyalóküldöttségek vezetőinek intenzív tárgyalásokat kell folytatniuk.

E tárgyalások várható menetrendjéről egyelőre nem hangzott el hivatalos bejelentés.

Johnson azonban már a múlt hónapban közölte, hogy

október 15-ét, vagyis az EU-csúcstalálkozót tekinti határidőnek,

és ha addig nem születik megállapodás, akkor ő nem lát esélyt arra, hogy lesz szabadkereskedelmi egyezmény az Egyesült Királyság és az EU között.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×